Teraz Czytasz
Platery z wytwórni Marcina Jarry
12 marca - 29 maja 2022

Platery z wytwórni Marcina Jarry

Iga Kaczmarczyk
Platery z wytwórni Marcina Jarry

Na nowej wystawie czasowej w Willi Oksza zobaczymy obiekty w stylu zakopiańskim z Pierwszej Krajowej Wytwórni Platerów Marcina Jarry w Krakowie, pochodzące z muzeów państwowych i kolekcji prywatnych. Te pokryte srebrem naczynia stołowe oraz sztućce to niezwykłe relikwie z przeszłości świadczące o najwyższym kunszcie tworzącego je zakładu.

W roku 1887 mosiężnicy Marceli Jakubowski i Marcin Jarra założyli w Krakowie filię renomowanej warszawskiej wytwórni platerów. Wprowadzone do produkcji oryginalne wzornictwo w stylu zakopiańskim święciło wielkie triumfy pod zarządem Jarry już po rozpadzie spółki.

Prezentowane przedmioty przyciągają oko konsekwentną i obfitą ornamentyką z wykorzystaniem najbardziej charakterystycznych motywów tatrzańskiej flory (dziewięciorniki, złotogłowy, leluje, szyszki) i elementów dekoracji architektonicznych, takich jak warkocze, czy gwiazdy z sosrębów.

Do wielu przedmiotów zapożyczono oryginalny kształt uchwytu czerpaka do mleka używanego na co dzień przez baców. Jako pamiątki-breloki sprzedawano „kózki” – czyli miniaturki drewnianych pochewek na ostrzałki oraz metalowe kierpce i dzwonki, a popularnym wzorem były także spinki góralskie.

Zobacz Też

Wyjątkową wystawę można podziwiać w Galerii Sztuki Willa Oksza, ul. Zamoyskiego 25, od 12 marca do 29 maja 2022.

Dołącz do dyskusji

Dodaj Odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Przewiń Do Góry