Składające się na tradycyjny ubiór podhalański białe płócienne koszule zdobione motywami kwiatowymi, przepięknie tkane gorsety z jedwabnych atłasów oraz niezwykle cenne spódnice z jedwabiu – to wokół nich toczy się opowieść o najstarszych ubiorach z terenów Podhala prezentowana na najnowszej wystawie czasowej w Gmachu Głównym Muzeum Tatrzańskiego. Pochodzące z końca XVIII i pierwszej połowy XIX stulecia elementy tradycyjnego ubioru podhalańskiego zachwycają odświętnością, starannością wykonania oraz pięknem zdobniczych detali.
Ubiory prezentowane na wystawie „Tryumf w czasie. Najstarsze ubiory z Podhala” należą do około stu zabytków uważanych za najstarsze zachowane przykłady podhalańskiej odzieży w kolekcji Muzeum Tatrzańskiego. Niegdyś należały do luksusowej odzieży noszonej od święta, szanowanej i przekazywanej w rodzinie przez pokolenia. Pod koniec XIX wieku ich kolekcjonowaniem zainteresowali się przybywający pod Tatry przedstawiciele inteligencji polskiej – wśród nich Zygmunt Gnatowski czy Maria i Bronisław Dembowscy – tworzący prywatne kolekcje artefaktów kultury podhalańskiej. Z czasem trafiły do Muzeum Tatrzańskiego, gdzie otrzymały status zabytku pociągający za sobą odpowiednie działania. Dziś, ze starannością przechowywane, konserwowane, opisywane, a także udostępniane i – jak podpowiada Wisława Szymborska w wierszu zatytułowanym „Muzeum” – przetrwały niejeden ludzki byt i „cicho tryumfują w czasie”.
Wystawa „Tryumf w czasie. Najstarsze obory z Podhala” prezentowana w Gmachu Głównym do 22 października 2024 roku jest pierwszą wystawą z cyklu „Lekcje z kolekcji”, na który składa się w sumie pięć wystaw poruszających tematyke ubioru ludowego w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego. Wystawom będą towarzyszyły liczne lekcje muzealne, warsztaty oraz spotkania z publiczności dotyczące procesu konserwacji stroju góralskiego czy też sposobu jego przechowywania i naprawy w warunkach domowych.