Teraz Czytasz
Pomysł na rower: Velo Czorsztyn

Pomysł na rower: Velo Czorsztyn

Iga Kaczmarczyk
Velo Czorsztyn trasa rowerowa

Bez wątpienia jedna z najpiękniejszych tras rowerowych w Polsce, porównywana do trasy wokół zachwycającego jeziora Garda we Włoszech. Oddana w całości do użytku w zeszłym roku, w błyskawicznym tempie zdobywa coraz większą popularność.

Jak dojechać?

Rowerem – łącząc pętlę wokół jeziora z trasą Velo Dunajec. Wytrawni kolarze mogą ruszyć nawet z Zakopanego: do pokonania jest dodatkowe 35 km w jedną stronę.

Pociągiem – jeśli macie swoje rowery. Z pociągu kursującego na trasie Kraków-Zakopane wysiadamy w Nowym Targu – stąd jest do pokonania dodatkowe 15 km na rowerze trasą Velo Dunajec do pętli wokół jeziora.

Samochodem – możecie zabrać swoje rowery lub skorzystać z usług kilku wypożyczani na miejscu. Parkingi dostępne są w każdej miejscowości, np. w Dębnie lub w Niedzicy obok zamku.

Fot. Facebook Visit Małopolska – zapora we Frydmanie

Trasa rowerowa wokół Jeziora Czorsztyńskiego dostarcza przepięknych widoków i urokliwych miejsc do odpoczynku. W całości wyasfaltowana, od wody odgrodzona jest metalowymi barierkami. Szczególną ostrożność należy zachować na pojedynczych miejscach bez odseparowanej ścieżki rowerowej. Na trasie znajduje się tylko jeden większy podjazd, dlatego jej pokonanie nie jest trudne nawet dla dzieci i początkujących kolarzy. Do wyboru są dwie trasy:

TRASA ŁATWA z przeprawą statkiem, długość ok. 30 km

Z Dębna ruszamy wzdłuż południowego brzegu jeziora aż do Niedzicy. Jedziemy za znakami VeloDunajec oraz zielonego szlaku rowerowego. We Frydmanie będziemy mieli okazję przejechania się po koronie całej zapory bocznej. Dalej, we Falsztynie znajduje się jedyny podjazd na tej trasie (900 metrów długości), a z  jego szczytu rozpościera się przepiękny widok na jezioro i Gorce. Następnie czeka nas zjazd z widokiem na zamek w Niedzicy nad Zatokę Kosarzyska, gdzie znaleźć można bobry. Kierujemy się do przystani statków i gondolek, którymi za drobną opłatą przeprawimy się z rowerami pod zamek w Czorsztynie – tam wjazd na trasę znajdziemy zaraz po wyjściu z przystani. Trasa zaprowadzi nas dwoma wariantami do Kluszkowiec i dalej do Dębna – albo brzegami jeziora z widokiem na Rezerwat Zielone Skałki albo przez górujące nad zamkiem pola skąd przy dobrej pogodzie dostrzeżemy Tatry. Północny brzeg jeziora jest zdecydowanie bardziej płaski, więcej tu zatoczek i przystani.

Zobacz Też

Fot. Facebook Visit Małopolska – Falsztyn

TRASA ŚREDNIO TRUDNA, długość ok. 40 km

Pokrywa się z pierwszą trasą, jednak zamiast przeprawy statkiem do pokonania jeszcze jest dość wymagający podjazd pod Przełęcz Osice, który wydłuża podstawowy wariant trasy o ok. 10 km. W Niedzicy omijamy przystań i jedziemy dalej aż do Sromowiec Wyżnych. Tu opuszczamy Velo Dunajec i serpentynami drogi powiatowej wyjeżdżamy do Hałuszowej. Na  Velo Czorsztyn wracamy koło przystani w Czorsztynie.

Fot. Facebook Visit Małopolska – Velo Czorsztyn

Co warto zobaczyć?

  • drewniany kościółek w Dębnie, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO
  • ruiny zamku w Czorsztynie, udostępnione do zwiedzania wraz z renesansową basztą Baranowskiego. Z tarasów zamku górnego roztacza się ciekawa panorama na Zbiornik Czorsztyński, Pieniny Spiskie i Tatry
  • zamek w Niedzicy, wzniesiony w I połowie XIV wieku przez Kokosza Berzewiczego, na północnej granicy ówczesnych Węgier. W chwili obecnej na zamku mieści się muzeum, możemy zwiedzić także Wozownię i Spichlerz
  • zapora w Niedzicy o długości 400 m i 52 m wysokości. Roztacza się z niej piękny widok. Znajduje się tu malowidło 3D ”Moc Żywiołów” przedstawiające wnętrze elektrowni zalewanej wodospadami
  • skansen wiejski w Kluszkowcach, gdzie przeniesiono góralskie chaty, jak i piękne drewniane wille i pensjonaty z miejscowości, które zostały zalane wodami jeziora Czorsztyńskiego

Po drodze znajdziecie również miejsca odpoczynkowe, plaże i punkty gastronomiczne. Szykujcie rowery i kaski. Wybierając się na Velo Czorsztyn – z pewnością spędzicie wspaniały dzień!

Dołącz do dyskusji

Dodaj Odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Przewiń Do Góry