Poznaj tradycyjny strój ludowy z Muzeum Tatrzańskim

W tegoroczne wakacje podhalański ubiór ludowy zagościł na wystawach czasowych w aż sześciu filiach Muzeum Tatrzańskiego. Na wystawach z cyklu „Lekcje z kolekcji” będziecie mogli zobaczyć elementy ubioru ludowego z Podhala, Spisza oraz Czorsztyna pochodzące nawet z połowy XVIII wieku, jak również współczesne prace inspirowane tradycyjnym strojem ludowym. 

Przygotowaliśmy dla Was krótki przewodnik po wystawach z cyklu „Lekcje z kolekcji” w filiach Muzeum Tatrzańskiego, abyście wybrali wystawy, których tematyka najbardziej Was zainteresuje! A może dacie radę odwiedzić wszystkie z nich? Jeśli się Wam to uda, to możecie spodziewać się specjalnego upominku od Muzeum Tatrzańskiego – limitowanego Zakopinu!  

Gmach Główny Muzeum Tatrzańskiego 

Na wystawie „Tryumf w czasie. Najstarsze ubiory z Podhala” zobaczycie przede wszystkim luksusową, noszoną od święta odzież z przełomu XVIII i XIX wieku, w tym piękne tkane atłasowe gorsety oraz jedwabne spódnice.  

Zagroda Sołtysów w Jurgowie i Zagroda Korkoszów w Czarnej Górze 

Na odbywającej się w dwóch lokalizacjach wystawie „Barwy Spisza” prezentowane są ubiory związane są z codziennymi zajęciami ludności – w tym stroje pasterskie (Jurgów) oraz stroje odświętne – szczególnie stroje ślubne (Czarna Góra).  

Galeria Władysława Hasiora  

W przestrzeni dawnej pracowni Władysława Hasiora współczesna artystka – Małgorzata Markiewicz – wystawia swoje rzeźby-instalacje z włóczki, tkanin i ubrań inspirowane kolekcją stroju podhalańskiego Muzeum Tatrzańskiego.  

Galeria Sztuki w willi Oksza 

Wystawa „Pierwsze rzeczy” opowiada o kolekcji ubrań z Czorsztyna i okolic, które zostały przekazane Muzeum Tatrzańskiego przez Stanisława Konstantego Drohojowskiego pod koniec XIX wieku.  

Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba 

„W gorsecie” to wydarzenie towarzyszące cyklowi wystaw „Lekcje z kolekcji”. Prezentowane są na nim prace uczennic drugiej klasy specjalizacji artystycznej – projektowanie ubioru PLSP im. Antoniego Kenara w Zakopanem inspirowanych kobiecym gorsetem góralskim. 

Szczegółowe informacje o wszystkich wystawach znajdziecie na stronie internetowej Muzeum Tatrzańskiego. 

fot. Sławomir Szostak

Autor(ka):

Może też Cię zainteresuje: