Prezentownik świąteczny – 5 miejsc, gdzie znajdziesz piękne prezenty spod Tatr

Spędzasz okres przedświąteczny w Zakopanem? Szukasz dla swoich bliskich wyjątkowych prezentów, które mają w sobie pierwiastek wyjątkowej atmosfery stolicy Tatr? Z nami znajdziesz je z łatwością! Przygotowaliśmy dla Ciebie świąteczny przewodnik po wyjątkowych miejscach w Zakopanem pełnych podarunków z tatrzańskim charakterem.

1. Dla miłośników sztuki tatrzańskiej: Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem

Czy wśród Twoich najbliższych są wielbiciele sztuki tatrzańskiej zafascynowani twórczością Witkacego, Władysława Hasiora czy architekturą stylu zakopiańskiego? Jeśli tak, to po prezent dla nich wybierz się do filii Muzeum Tatrzańskiego, gdzie przy strefach zakupu biletów znajdziesz przepięknie wydane albumy i książki opowiadające o artystycznej stronie Zakopanego. To wyjątkowe wydawnictwa wśród których trafisz na publikacje prezentujące twórczość artystów zakopiańskich, opowiadające o historycznej i współczesnej architekturze Zakopanego czy wzornictwie ludowym. Przy okazji zakupów świątecznych polecamy też wizytę na wystawach Muzeum!

2. Dla wielbicieli sztuki ludowej: Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór

Jeśli chcesz sprawdzić radość osobie, która lubi sztukę ludową, to koniecznie odwiedź Galerię Sztuki Ludowej w wilii Czerwony Dwór przy ulicy Kasprusie 27. W willi będącej “perłą stylu zakopiańskiego” bije serce współczesnej kultury ludowej Podhala. Znajdziesz tu autentyczne dzieła twórców ludowych wiernych wzornictwu góralskiemu jak haftowane obrusy, serwetki, spinki, drewniane szkatułki, rzeźby czy malarstwo na szkle. Warto poświęcić też chwilę na zwiedzenie samej willi – jeśli znajdziesz czas, odwiedź stałą wystawę kolekcji ludowego malarstwa na szkle i zatrzymaj się, aby zachwycić się niezwykłą architekturą tego miejsca.

3. Dla kolekcjonerów: Galeria YAM

Natomiast wyjątkowe prezenty dla miłośników najnowszej sztuki tatrzańskiej znajdziesz w Galerii YAM mieszczącej się przy zakopiańskich Krupówkach 63. W Galerii prezentowane są prace zarówno artystów tworzących w środowisku powojennego Zakopanego jak Barbara Gawdzik-Brzozowska czy Ewa Fajkosz, artystów ludowych jak Zofia Fortecka czy Grażyna Marusarz, jak również współcześnie portretujących krajobrazy tatrzańskie jak Bartek Leszczyna czy też żyjących i tworzących dziś pod Tatrami jak Marcin Rząsa czy Stanisław Cukier. Wizyta w Galerii YAM to również fantastyczna okazja na przyjrzenie się najnowszym kierunkom we współczesnej sztuce.

4. Dla miłośników książek i dla najmłodszych: Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego

Położone niedaleko Ronda Kuźnickiego – przy ulicy Tytusa Chałubińskiego 42a – Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN to świetne miejsce, aby zdobyć idealny prezent dla miłośników literatury górskiej. Znajdziesz tutaj ogromny wybór wydawnictw o fascynującej historii turystyki tatrzańskiej, wyjątkowych szlakach, jak również wciągające historie ludzi gór. Nie brakuje tu przepięknie wydanych i napisanych z myślą o dzieciach książek o zwierzętach zamieszkujących Tatry, ochronie przyrody czy przygodowych opowieści z Tatrami w tle. Najmłodsi ucieszą się też z pluszaków kozicy czy świstaka, gier i układanek z motywami tatrzańskimi.

5. Dla miłośników ceramiki i rękodzieła: Pracownia Sztukomania

Filiżanki i kubki wykonane własnoręcznie z gliny przez właścicielkę pracowni Sztukomania zlokalizowanej przy ulicy Witkiewicz 15 będą świetnym prezentem dla miłośników subtelnie zdobionej ceramiki, która uprzyjemnia rozkoszowanie się kawą bądź herbatą w domowym zaciszu. Oprócz filiżanek i kubków – w tym ozdobionych motywem zwierząt tatrzańskich oraz szczytów Tatr w różnych okolicznościach przyrody, w pracowniki znajdziesz również miski, talerze, jak również wyroby z drewna – deski, świeczniki, podkładki czy przyborniki. Zakupami w Pracowni Sztukomania możesz wesprzeć lokalnych rękodzielników i ich artystyczne pasje!

Udanych zakupów świątecznych!

Olga Pluta

autorka bloga Ściana Tatr