Puchar Świata w skokach narciarskich

To bez wątpienia najważniejsze zimowe wydarzenie w Zakopanem. Bilety na Puchar Świata w skokach narciarskich rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. Całe miasto przeżywa wtedy istny najazd kibiców – przez 3 dni mieni się biało-czerwonymi flagami i rozbrzmiewa dźwiękami wuwuzeli. To wielkie święto skoków narciarskich!

Zawody odbywają się na Wielkiej Krokwi, która jest uznawana za jedną z najpiękniej położonych skoczni narciarskich na świecie. Zaprojektowana przez Karola Stryjeńskiego, po raz pierwszy gościła konkurs skoków narciarskich w marcu 1925 roku. Pierwsze rekordy obiektu mogą wzbudzić uśmiech na twarzach kibiców – w końcu trudno porównywać z dzisiejszymi wynikami 36-metrowy skok Stanisława Gąsienicy-Sieczki sprzed ponad 80 lat. Jej aktualny rekord z należy do Yukiya Satō i wynosi 147 metrów. Co ciekawe, najdłuższy skok o długości 150 metrów oddał w 2021 roku Benjamin Østvold.

Fot. Facebook / COS OPO Zakopane

Rywalizacja najlepszych skoczków na Wielkiej Krokwi od lat cieszy się niezwykłą popularnością. Czy podczas tegorocznych zawodów usłyszymy Mazurka Dąbrowskiego? Jedno jest pewne, Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Żyła i reszta drużyny dadzą z siebie wszystko! Pomimo trudnego początku sezonu, pamiętajmy, że w tym roku najwyższa forma musi pojawić się na tegorocznych Igrzyskach Olimpijskich, które rozpoczynają się 4 lutego w Pekinie. Dopingujcie naszych skoczków jak najmocniej!

Puchar Świata ruszył w listopadzie, a zakończy się w marcu. Kalendarz obejmuje 28 zawodów indywidualnych, pięć drużynowych i dwa drużyn mieszanych. Pierwsze konkursy odbyły się w Rosji, w Niżnym Tagile, a ostatnie zaplanowane są w słoweńskiej Planicy, gdzie wręczona zostanie Kryształowa Kula dla zwycięzcy sezonu – najlepszego skoczka klasyfikacji generalnej, do której wliczają się wszystkie starty indywidualne, bez igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata w lotach narciarskich.

PROGRAM ZAWODÓW

14.01.2022, piątek

15:30 trening oficjalny

18:00 kwalifikacje

15.01.2022, sobota

15:00 seria próbna

16:00 pierwsza seria konkursu drużynowego

16.01.2022, niedziela

15:00 seria próbna

16:00 pierwsza seria konkursu indywidualnego

Fot. Facebook / COS OPO Zakopane

Autor(ka):