Rafał Malczewski i jego pępek świata – spotkanie w rocznicę urodzin artysty

To wyjątkowe wydarzenie połączy historię, sztukę i niezapomnianą podróż w czasie. 24 października o godzinie 17:00, w urokliwej Galerii Sztuki w willi Oksza, odbędzie się spotkanie w celu uczczenia 141. rocznicy urodzin wybitnego malarza Rafała Malczewskiego. 

Ten niezwykły artysta, znany ze swojego niepowtarzalnego spojrzenia na Zakopane dwudziestolecia międzywojennego, zyskał sławę dzięki swoim wspaniałym dziełom i niezwykłej wrażliwości na piękno gór. Spotkanie to wyjątkowa okazja, by zagłębić się w jego życie i twórczość.

Rozpoczniemy od zwiedzania wystawy stałej, na której skoncentrujemy się na jego dziełach i sylwetce naszego jubilata. To doskonała okazja, by poznać fascynujący świat artysty, który tak pięknie uchwycił w swej twórczości Tatry i Zakopane.

Podczas wydarzenia przeniesiemy się również w czasy, kiedy Malczewski żył i tworzył. Dzięki zdjęciom archiwalnym poznamy miejsca związane z życiem artysty, które odwiedzał i opisywał w swoich dziełach. To wyjątkowa okazja, by zobaczyć Zakopane, które Malczewski pokochał i uwiecznił na swoich płótnach.

Całemu spotkaniu towarzyszyć będą także niezwykłe cytaty z książki “Pępek świata. Wspomnienia z Zakopanego” autorstwa właśnie Rafała Malczewskiego. To prawdziwy skarb literatury, który ukazuje nie tylko piękno przyrody, ale także ducha tamtych czasów. Spotkanie poprowadzi znawczyni życia i twórczości Rafała Malczewskiego, Zofia Radwańska.

(za Muzeum Tatrzańskim. Fot. Facebook/Muzeum Tatrzańskie)