Rysunki dzieci z Charkowa

Galeria Sztuki Współczesnej Dom Doktora w Zakopanem (ul. Witkiewicza 19) zaprasza na wystawę „Rysunki dzieci z Charkowa”, której wernisaż odbędzie się 1 maja (poniedziałek) o godzinie 18.00. Wystawa została zorganizowana wspólnie z Fundacjami Kharkiv Renovation Fund i Kolo Chaty. Autorką projektu jest Julia Rybinska z Charkowa. Wystawa będzie trwała do 19 maja.

Na wystawie zostaną pokazane oryginały rysunków, które dzieci z Charkowa wykonały podczas ich przymusowego pobytu w metrze – w pierwszych miesiącach wojny w Ukrainie. Zostanie też zaprezentowany film dokumentalny autorstwa Bernda Krügera i Iwony Mickiewicz. Współorganizacja: Anna Baranowa, Magdalena Tryba, Barbara Wojewoda.

Autorka projektu, Julia Rybinska to pochodząca z Ukrainy organizatorka wydarzeń kulturalnych, uchodźczyni; kieruje działem kultury fundacji charytatywnej Kharkiv Renovation Fund. Na początku wojny w Ukrainie uciekła z dwójką dzieci z oblężonego Charkowa. Od marca 2022 przebywa w Krakowie, gdzie zajmuje się między innymi projektami na rzecz ukraińskich dzieci dotkniętych wojną. W drugiej połowie roku 2022 zorganizowała kilka wystaw w Niemczech, prezentujących rysunki dzieci z charkowskiego metra.W marcu 2023 wybrane rysunki były pokazywane w Krakowie – w Galerii SNSN2022A oraz w Fabryce Schindlera.

Autor(ka):