Teraz Czytasz
Ryszard Koziołek i książka „Czytać, dużo czytać” – spotkanie ODWOŁANE
29 kwietnia 2023

Ryszard Koziołek i książka „Czytać, dużo czytać” – spotkanie ODWOŁANE

Iga Kaczmarczyk
profesor Ryszard Koziołek ze swoją ostatnią znakomitą książką "Czytać, dużo czytać".

Kolejne spotkanie autorskie z cyklu „Czarne na białym” odbędzie się a kawiarni Teatru Witkacego w sobotę, 29 kwietnia, o godzinie 18:00. Gościem będzie profesor Ryszard Koziołek ze swoją ostatnią znakomitą książką „Czytać, dużo czytać”. Rozmowę poprowadzi Maciej Krupa. Wstęp wolny!

Rzecz, która nie przestaje zachwycać, to skromne piękno zadrukowanej strony. Książka wydaje się najbardziej ubogą ze sztuk. Fotografia, film, malarstwo, muzyka dysponują nieskończenie bardziej sugestywnymi środkami przedstawiania świata. A literatura? Czarne znaczki na papierze. Ale kiedy wpuścić je w nasze umysły, potrafią tam dokonać cudów. Pracują w naszych głowach najskuteczniej i najciekawiej ze wszystkich znaków, jakimi opisujemy świat” – przekonuje w nowym tomie esejów Ryszard Koziołek. Odkrywa w nim przed czytelnikami transformującą moc literatury, która pozwala nam budować i wzbogacać nie tylko nasz własny świat, ale też kształtować mądre, dojrzałe społeczeństwo. Ta polityczna moc literatury – budowanie wspólnoty, otwieranie przestrzeni dyskusji, łączenie doświadczeń – jest dla niego równie ważna, jak jej działanie na wyobraźnię. Na nowo więc opowiada nam o tym, na czym polega kunszt powieściowy Tokarczuk i Pilcha, dlaczego Harry Potter pozwala nam wrócić do dzieciństwa i napełnić świat zasadami moralnymi, a wreszcie jak za pomocą literatury rozmawiać o tym, co politycznie niepoprawne.

Ryszard Koziołek (ur. 1966) – literaturoznawca, eseista, rektor Uniwersytetu Śląskiego (w kadencji 2020–2024), profesor w Instytucie Literaturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego, dyrektor Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice. W 2010 roku otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii eseistyka za książkę Ciała Sienkiewicza. Studia o płci i przemocy. Wydał również: Zdobyć historię. Problem przedstawienia w „Twarzy księżyca” Teodora Parnickiego (1999), Znakowanie trawy albo praktyki filologii (2011), Dobrze się myśli literaturą (2016), Wiele tytułów (2019) oraz Czytać, dużo czytać (2023). Opracował edycję powieści Tylko Beatrycze Teodora Parnickiego w serii Biblioteki Narodowej (2004). Członek jury Nagrody Literackiej Nike w latach 2012–2015. Stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”, felietonista „Polityki”. W 2016 jego książka Dobrze się myśli literaturą została uhonorowana Śląskim Wawrzynem Literackim. W 2017 roku otrzymał Nagrodę im. Kazimierza Wyki za wybitne osiągnięcia w dziedzinie eseistyki oraz krytyki literackiej i artystycznej. Razem z Ewą Niewiadomską prowadzi podcast Poczet Pisarzy Polskich.

Zobacz Też
20 kwietnia - 28 września 2024
Koncerty Ahaju Fusion Boliwia

Dla osób, które z rozmaitych względów nie będą mogły dołączyć do spotkania w kawiarni Teatru Witkacego, spotkanie będzie transmitowane na żywo na kanale YouTube Fundacji „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości”, pod adresem: https://www.youtube.com/@fundacjazakopianczycy9887. W wyszukiwarce YouTube można też wpisać po prostu: „Fundacja Zakopiańczycy”.

Dołącz do dyskusji

Dodaj Odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Przewiń Do Góry