Saksofonika, czyli kobiety i saksofony

Znasz projekt muzyczny Saksofonika? Zrzesza on cztery niezwykle utalentowane polskie saksofonistki, które grają świetną muzykę jazzową oscylującą między funkiem, rockiem i popem. Pomysłodawczynią projektu jest Dorota Olech, której w projekcie towarzyszy Joanna Stasińska-Starosta, Aleksandra Fleaszar oraz Aneta Baziak-Drzyzga. Już w najbliższą sobotę, 29 czerwca o godzinie 18:00 będziecie mogli posłuchać ich muzyki na koncercie w zakopiańskiej kawiarni Kmicic. To wydarzenie ucieszy nie tylko dla miłośników jazzu, ale i wszystkich, którzy pragną miło spędzić sobotni wieczór przy dobrej muzyce!

Saksofonika to projekt muzyczny skupiający polskie saksofonistki wyróżniajace się na polskiej scenie muzycznej.  W skład grupy wchodzą czynnie działające i koncertujące saksofonistki, absolwentki polskich i zagranicznych uczelni. Ideą projektu jest tworzenie nowej jakości artystycznej w oparciu o bazę jaką jest kwartet saksofonowy. 

Repertuar zespołu to szeroko rozumiana muzyka jazzowa, niejednokrotnie oscylująca pomiędzy gatunkami takimi jak funk, rock czy pop. Artystki projektu swobodnie poruszają się w wielu gatunkach muzycznych, co nadaje ich grze świeżości i autentyczności.

Projekt ma na swoim koncie wiele koncertów w tym występ na prestiżowej konferencji Tedex Warsaw Woman 2022. Obecnie skład przygotowuje się do sesji nagraniowej autorskich aranżacji z muzyką polską. Swoją działalnością Saksofonika udowadnia w jak piękny i naturalny sposób łączy się siła kobiet z mocą saksofonów. Pomysłodawczynią i twórczynią projektu jest Dorota Olech.

Dorota Olech – saksofonistka, producent muzyczny oraz pedagog. Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie. Jest również absolwentką Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie na kierunku Kulturoznawstwo oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku Zarządzanie. Wieloletnia stypendystka Prezydenta Miasta Lublina, stypendystka Miasta Krakowa (Stypendium Twórcze Miasta 2023), Stowarzyszenia Twórców i Autorów ZAIKS oraz Związku STOART. Absolwentka programu BWKR Sieci Przedsiębiorczych Kobiet 2023. Współpracowała m.in z Teatrem Starym, Teatrem im. J. Słowackiego Teatrem Groteska w Krakowie. Była ekspertem w audycji „Co jest grane – saksofon” w Radio RMF Classic. Ma na swoim koncie wystepy na znaczących festiwalach w Polsce i za granią m.in. Ladies Jazz Festival, Leipzeing Music Festival, Hot Jazz Spring Festival, Festiwal Jazzu Tradycyjnego „Złota Tarka”, Baszta Jazz Festiwal, Festiwal „Muzyka źródeł”, Międzynarodowy Festiwal „Dni Muzyki Polskiej”, Festiwal „Noc Jazzu”, Zakopiańska Wiosna Jazzowa, Międzynarodowy Festiwal „Muzyka świata”, Lockdown Jazz Festival. Występowała na głównych scenach koncertowych w Polsce: NOSPR w Katowicach (LatinSoul), Filharmonia im. K. Szymanowskiego w Krakowie (Orkiestra Akademii Muzycznej w Krakowie), Filharmonia im. B. Hubermana w Częstochowie (Saksofonarium), Studio Koncertowe Radia Kraków (Cracow Wind Quintet). Współpracuje z projektami muzycznymi: MODSS Orchester i ArteSimfoniko, z którym realizowała koncerty dla TV (Wielki koncert uwielbienia „Theotokos” – Pani Radości (Głuszyca 2019), Koncert Bożonarodzeniowy w Kościele Wniebowzięcia NMP (Krynica Zdrój 2018), Koncert Sylwestrowy (Teatr J.Słowackiego, Kraków 2019). Jest pomysłodawczynią i twórczynią projektów muzycznych: Fuzzy Birds, LatinSoul, Saxophonica, SAFAduo oraz Saksofonarium. Z ostatnim zespołem w 2016 r. wykonała premierę polską utworu „Spotlight” (komp.Thomass Doss) wraz z orkiestrą Akademi Muzycznej w Krakowie, a w 2017r. wydała płytę „Saksofonarium plays Gershwin”. W grudniu 2023 wydała debiutancki album HURMA z zespołem Fuzzy Birds.

Joanna Stasińska-Starosta – saksofonistka, dyrygent, pedagog. Absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach oraz Kolegium Nauczycielskiego w Bytomiu. Współpracowała z Operą Śląską w Bytomiu, Żeńską Orkiestrą Salonową oraz zespołem Muzum. Ma za sobą występy na scenach Filharmonii Śląskiej, Opery Śląskiej, Teatru Śląskiego im. Wyspiańskiego w Katowicach, Centrum Kultury Katowice. Obecnie współtworzy projekt „Music Horizon”. Poza rolą saksofonistki, jest dyrygentem chóru „Familia” oraz realizuje własny umuzykalniający program dla dzieci „Brzdące dobrze brzmiące”.

Aleksandra Fleaszar – studentka Akademii Muzycznej w Krakowie na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Doskonali swój warsztat muzyczny u najlepszych polskich saksofonistów jazzowych, takich jak: Maciej Sikała, Jerzy Główczewski, Jarosław Bothur. Na codzień współpracuje z zespołem Back to Big Band. Jest liderką Wild Florwers (kwartet jazzowy).W tym roku z zespołem zajęła I Miejsce w Międzynarodowym Konkursie Jazzowym „Magnolia”.Czynnie występuje z artystami ze sceny jazz, soul, rock oraz pop. Aktualnie współpracuje z Teatrem Rozrywki w Chorzowie oraz Teatrem Młodym w Katowicach.

Aneta Baziak-Drzyzga – absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie i Hochschule für Musik und Theater w Monachium. Swój warsztat doskonaliła biorąc udział w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych saksofonistów, takich jak: Christian Wirth, Günter Priesner, Alain Crepin, Shyen Lee, Detlef Bensmann, Jerome Laran. Jest laureatką wielu konkursów muzycznych w Polsce i za granicą m.in. Grand Prix Festiwalu „Złota Lira 2017” za wykonanie koncertu saksofonowego Aleksandra Głazunowa wraz z orkiestrą, czy też I miejsce w konkursie „Interpretacji Muzycznej- Ostrava 2019” w Czechach. W 2019 r. została laureatką „Międzynarodowego Konkursu Interpretacji Muzycznej- Krasiczyn”. Wśród państw, w których koncertowała można wymienić Węgry, Czechy, Litwę, Rumunię oraz Niemcy. Współpracuje z Krakowską Spółdzielnią Muzyczną „Contemporary Ensemble”, Thailand Collage of Music „Salaya Saxophone Ensemble” oraz orkiestrą „Arte Symfoniko”.

Koszt biletu – 50 zł

Autor(ka):

Może też Cię zainteresuje: