Kolejna odsłona „Salonu Marcowego” w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem będzie podróżą śladami twórczości Stanisława Kulona – artysty rzeźbiarza, profesora sztuk plastycznych, który tworzył rzeźbę monumentalną i ceramiczną.
Ekspozycja poprowadzi przez różne etapy życia artystycznego rzeźbiarza, ukazując ewolucję formy, techniki i inspiracji. Kulon, poprzez swoje dzieła, odkrywa piękno w materii, podkreślając jednocześnie głębokie refleksje nad ludzkim doświadczeniem. To nie tylko przegląd dzieł, lecz także opowieść o artystycznym śladzie, który pozostawił w historii rzeźby.
Stanisław Kulon jako 10-latek został wywieziony wraz z rodzicami i rodzeństwem na Ural, gdzie stracił rodzinę. Po powrocie do Polski uczęszczał do Liceum Technik Plastycznych w Zakopanem – był uczniem Antoniego Kenara. Naukę kontynuował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowniach Ludwiki Nitschowej i Mariana Wnuka. W późniejszych latach był profesorem Wydziału Rzeźby w swojej macierzystej uczelni, żył i tworzył w Łomiankach. Zmarł w Warszawie w 2022 roku.
Wystawę można zobaczyć od 26 marca do 31 maja w Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego, ul. Krupówki 41. Kuratorką wystawy jest Lidia Rosińska-Podleśny. Wernisaż odbędzie się w sobotę 23 marca o godzinie 17.00.