Teraz Czytasz
Sanktuarium na Wiktorówkach

Sanktuarium na Wiktorówkach

Tymoteusz Mróz
Sanktuarium na Wiktorówkach

Są na Podhalu miejsca niezwykłe. Oddalone od turystycznych centrów, zachowują swój charakter, stanowią azyl dla tych, którzy czasami potrzebują się wyciszyć i odetchnąć od zgiełku miasta. Takim miejscem jest Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej na Rusinowej Polanie.

Sanktuarium na Wiktorówkach
Fot. Ariel Wojciechowski

Podejście na wysokość 1200 m n.p.m., czyli do miejsca gdzie stoi Sanktuarium, wiedzie niebieskim szlakiem z malowniczej z Zazadniej na Rusinową Polanę. Jest łagodne i osiągalne nawet dla niedoświadczonych piechurów. Sama kapliczka to przykład kameralnego góralskiego rzemiosła. Jest bardzo skromna, zbudowana w całości z drewna, z wyjątkiem granitowej podmurówki. W samym jej sercu znajduje się drewniany ołtarz z figurą Matki Bożej Jaworzyńskiej. Ambona i konfesjonał znajdują się natomiast w skale góry wznoszącej się nad sanktuarium. W pobliżu bije także źródełko, o którym mówi się, że posiada uzdrawiające moce. Mieszkający w sąsiedztwie zakonnicy czerpią z niego wodę, także do gotowania dla odwiedzających ich turystów.

Historia powstania Wiktorówek wiąże się z objawieniem, które miało tu nastąpić w 1860 roku. To wtedy nastoletniej Marysi Murzańskiej zaginęło stado zwierząt, które wypasała. Zapadał już zmrok, gdy zrozpaczonej dziewczynie ukazała się kobieta, która nakazała jej opuścić Rusinową Polanę i poprosić ludzi, by nie grzeszyli i modlili się o własną pokutę. Pasterka wykonała polecenie, a w drodze do domu szczęśliwie odnalazła swoje stado. Wydarzenie upamiętniono najpierw wieszając obrazek przedstawiający objawienie na pniu jednego z drzew, a potem wznosząc małą kapliczkę. Ponieważ mieszkańcy okolicznych wiosek tłumnie ją odwiedzali, kaplica systematycznie się rozrastała, aż przybrała kształt, który znamy dziś.

Zobacz Też

Nad Sanktuarium pieczę sprawują Dominikanie, co w 1975 r. zarządził kardynał Karol Wojtyła. Do dziś kilka razy w roku odbywają się tu specjalne uroczystości, spośród których najhuczniej obchodzone jest piękne Maryjne święto 15 sierpnia.

Dołącz do dyskusji

Dodaj Odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Przewiń Do Góry