Serce i Oko – jak Zamoyscy Tatry dla Polski zdobyli

W niedzielę 19 listopada o godz. 17.00 w zakopiańskim kinie Sokół w Zakopanem odbędzie się debata i widowisko muzyczne „Serce i Oko – jak Zamoyscy Tatry dla Polski zdobyli” realizowane przez Piwnicę Świętego Norberta wraz z zaproszonymi gośćmi w celu artystycznego upamiętnienia wydarzeń związanych z wykupieniem Tatr Polskich przez hrabiego Władysława Zamoyskiego, syna Jadwigi Zamoyskiej, patronki roku 2023.

Uczestnicy debaty „Morskie Oko, Tatry i Zakopane w polskiej historii i kulturze”:

  • Piotr Bąk – Starosta tatrzański, samorządowiec, prezes Stowarzyszenia Klub im.
    Władysława Zamoyskiego w Zakopanem
  • dr Jarosław Szarek – historyk, publicysta, Dyrektor Muzeum Armii Krajowej w Krakowie
  • Grzegorz Szymanowski – historyk
  • Prowadzenie: prof. Krzysztof Koehler – poeta, historyk literatury, krytyk literacki, eseista

Tytuł widowiska („Serce i Oko – jak Zamoyscy Tatry dla Polski zdobyli”) odnosi się do niezwykle ważnego dla Polaków w końcówce XIX wieku tematu własności Tatr. Licytacja Tatr, a potem spór o Morskie Oko według zgodnych ocen historyków były jednymi z ważniejszych wydarzeń, w które zaangażowani byli Polacy żyjący w różnych zaborach. Stąd kwestia Tatr stała się ważnym elementem budzenia się i utrwalania świadomości narodowej i na kilkanaście lat przed wydarzeniami, które doprowadziły do powstania wolnej Polski, była manifestacją rzeczywistych dążeń do niepodległości. Tematem przynależności Tatr do Polski zajęła się bardzo skutecznie rodzina Zamoyskich, szczególnie w osobach hrabiego Władysława Zamoyskiego oraz jego Matki , Jadwigi z Działyńskich Zamoyskiej, która moralnie i finansowo wsparła działania syna.

Uczestnicy widowiska: Hanka Rybka, Agnieszka Cudzich, Ewa Landowska, Anna Stasińska Rybka, Dorota Błaszczyńska-Mogilska, Weronika Błaszczyńska, Wiktoria Chorobik, Agata Jonczak, Andrzej Róg, Marek Bałata, Stefan Błaszczyński, Darek Bafeltowski, Oleg Dyyak, Bohdan Lizoń, Jasiek Kusek, Grzegorz Piętak, Sławomir Berny, Andrzej Jarząbek Fiś, Stanisław Rzadkosz, Paweł Medes, FiśBanda.

Autor(ka):