Skitourowanie z czworonogiem

Wielu z nas posiada czworonożnych przyjaciół, którzy towarzyszą podczas większości aktywności outdoorowych, w tym podczas wycieczek skitourowych. Pozostaje jednak pytanie, gdzie można wybrać się w towarzystwie psa?

Niestety, na większość polskich szlaków nie wejdziecie z psem, ponieważ zakazuje tego stosowna ustawa. Tam, gdzie jest to dozwolone trzeba pamiętać o tym, aby trzymać psa na smyczy, dbając o harmonię przyrody.

Skitourowanie z czworonogiem 2

Gdzie można wybrać się z psem?

Magurski Park Narodowy, na pograniczu województw małopolskiego i podkarpackiego, gdzie warto wybrać się choćby na spacer na Magurę Małastowską.

W Tatrzańskim Parku Narodowym obowiązuje bezwzględny zakaz wprowadzania psów, za wyjątkiem Doliny Chochołowskiej oraz Drogi pod Reglami. W tej okolicy warto jednak wybrać okolice Gubałówki i Witowa. Śmiało można zabrać czworonoga także na Magurę Witowską, której opis znajdziecie w naszym przewodniku skitourowezakopane.pl.

Obecnie z psami można wejść też praktycznie na wszystkie słowackie szlaki tatrzańskie, za wyjątkiem miejsc ochrony ścisłej, choć wkrótce i tam zostanie wprowadzony zakaz, który planuje wprowadzić rząd. Korzystając z obecnych możliwości warto wybrać się z psem do Doliny Białej Wody Kieżmarskiej z metą w Chacie przy Zielonym Plesie, czy Dolinę Cichą z Przełęczą Zawory lub Dolinę Koprową.

Największą swobodę dadzą nam szeroko pojęte Beskidy, gdzie można wejść z psem na smyczy, poruszając się wyłącznie po wyznaczonych szlakach. Omijamy jedynie te części, które są oznaczone jako rezerwat – tutaj zabrania się wprowadzania psów. Okolice Krynicy, Piwnicznej, Kosarzysk albo okolice Muszyny i Wierchomli, obfitują w bardzo przyjemne szlaki.

Otworem stoi też Beskid Śląski i Żywiecki z wyjątkiem Babiej Góry. W tym rejonie możemy wybrać się na Pasmo Policy z metą w Schronisku na Hali Krupowej. Piękne wycieczki czekają nas też z Rycerki Kolonii na Wielką Raczę czy Przegibek, choć to tylko mały skrawek tutejszych możliwości.

We wszystkich przypadkach należy dobierać trasy odpowiednio do warunków, aby nasz pupil sobie poradził – w końcu on nie będzie mógł skorzystać z dobrodziejstw utrzymujących na powierzchni śniegu nart. Zachowując rozwagę możemy w wielu pięknych miejscach spędzić niepowtarzalne chwile z czworonożnym przyjacielem.

Autor(ka):