Spacer Aleją Przewodników Tatrzańskich do Kuźnic

W zakopiańskich Kuźnicach rozpoczyna się wiele niezwykłych tatrzańskich wypraw. To właśnie stąd możecie wyruszyć na Halę Gąsienicowa, Giewont czy Kasprowy Wierch, a stamtąd już praktycznie w każdy zakątek malowniczych Tatr. Jednak równie fascynujący jak wycieczka górskimi szlakami może być również sam spacer do Kuźnic, który rozpoczniemy na Rondzie Jana Pawła II znanym jako Rondo Kuźnickie. Dołącz do nas i spacerujmy wspólnie tą malowniczą drogą w otoczeniu wiekowych drzew poznając fascynującą historię Zakopanego. 

Papieska “Księżówka”

Pierwszym punktem naszego spaceru, do którego dotrzemy po około 10-minutowym spacerze, jest słynna “Księżówka”. To szczególne miejsce dla Zakopanego – tutaj bowiem mieszkał papież Jan Paweł II podczas swojej pamiętnej wizyty pod Tatrami w 1997 roku. Co ciekawe – pokój, który był do jego dyspozycji od 4 do 7 czerwca 1997 roku, został pozostawiony we wnętrzach Domu Rekolekcyjnego w niezmienionym stanie. Na mapie Zakopanego jest wiele miejsc, w których znajdują się tablice upamiętniające papieską wizytę pod Tatrami – chcielibyście poznać je lepiej?

Pomniki wojennych losów

Po kolejnych 15 minutach spaceru w górę Alei Przewodników Tatrzańskich natrafimy na dwa pomniki upamiętniające tragiczne wydarzenia czasów II Wojny Światowej, kiedy to 30 maja 1944 roku w Kuźnicach dwudziestu Polaków zostało rozstrzelanych przez żołnierzy niemieckich. Pierwszy z pomników to granitowy Pomnik Ofiar Faszyzmu “Prometeusz Rozstrzelany” autorstwa wybitnego zakopiańskiego artysty Władysława Hasiora. Drugi to symboliczny drewniany Krzyż Obrońców Ojczyzny. Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się więcej o trudnych losach Podtatrza podczas II Wojny Światowej, to gorąco polecamy Wam wizytę w nowo otwartym Muzeum Palace przy ulicy Tytusa Chałubińskiego 7, gdzie od 27 marca czynna jest niezwykle poruszająca wystawa stała.

Zespół dworsko-pałacowy Kuźnice

Zmierzając w kierunku dolnej stacji kolejki na Kasprowy Wierch, przejdziemy przez teren dawnego zespołu pałacowo-dworkowego. Mijane zabudowanie pochodzą z XIX wieku, kiedy to na terenie Kuźnic prężnie działał ośrodek hutniczy zarządzany przez węgierską rodzinę Homolacsów. Najbardziej okazały jest dawny budynek Szkoły Domowej Kobiet założonej przez Jadwigę Zamoyską, w którym aktualnie znajduje się siedziba Tatrzańskiego Parku Narodowego. Podczas pobytu w tym miejscu warto wejść na górę schodkami obok fontanny, które kierują do plenerowej wystawy “Podhalanie” przybliżającej życie i kulturę Górali Podhalańskich.

Kolejką na Kasprowy Wierch

Dla wielu celem spaceru do Kuźnic jest dolna stacja kolejki linowej na Kasprowy Wierch, gdzie rozpoczynają oni wycieczkę na ten jeden z najbardziej malowniczych szczytów Tatr. Warto wiedzieć, że budowa kolei linowej na Kasprowy Wierch była jedną z flagowych inwestycji w czasach dwudziestolecia międzywojennego, która miała udowodnić siłę i prężność działania nowo powstałego państwa polskiego. Została wybudowana w zaledwie siedem miesięcy, a budynek dolnej stacji zaprojektowało małżeństwo architektów – Anna i Aleksander Kodelscy, którzy również stworzyli projekt budynku Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego na szczycie Kasprowego Wierchu.

Zagłębie modnych restauracji

Będąc już na rozgałęzieniu szlaków górskich w Kuźnicach, warto wykorzystać tę chwilę na nowe doświadczenia kulinarne w otoczeniu tatrzańskiej przyrody. Szczególnie, że w ostatnim czasie powstały tu dwie modne i polecane restauracje – serwująca kuchnię regionalną w nowoczesnym wydaniu Leśniczówka Resto Bar oraz mieszcząca się w EN Hotelu ekskluzywna restauracja Stara Papiernia. Warto do nich zajrzeć, by poznać te nowe miejsca na kulinarnej mapie Zakopanego.

Jak sami widzicie, spacer do Kuźnic może być być ciekawą propozycją na kilkugodzinny spacer bądź preludium do całodniowych tatrzańskich wypraw. To trasa miejsc nieoczywistych, łącząca sobie historie Zakopanego z różnych wieków i niewątpliwie godna polecenia na wiosenny spacer!

Autor(ka):

Może też Cię zainteresuje:

Wspomnienie dra Wincentego Galicy
Muzeum Tatrzańskie

Wspomnienie dra Wincentego Galicy

Wydarzenie poświęcone będzie pamięci dra Wincentego Galicy – wybitnego lekarza, uczestnika kampanii wrześniowej, więźnia zakopiańskiej placówki gestapo w willi „Palace”, a następnie niemieckich obozów koncentracyjnych: Auschwitz, Mauthausen-Gusen oraz Sachsenhausen, a

Czytaj dalej »
Eko-przebrania inspirowane naturą
Dla dzieci

Eko-przebrania inspirowane naturą

Czy nasz strój może być opowieścią o nas samych? Czy zwierzęta mogą być inspiracją do tworzenia nietuzinkowych kreacji? Kim była słynna Rita Sachetto? Na te pytania odpowiedzą sobie uczestnicy warsztatów

Czytaj dalej »
Rocznica urodzin Władysława Hasiora
Sztuka

Rocznica urodzin Władysława Hasiora

Czy Władysław Hasior był malarzem, rzeźbiarzem, a może performerem? Czy jego sztuka nadal inspiruje? Na te pytania, które nurtują publiczność od wielu lat, spróbuje odpowiedzieć dr Magdalena Figzał-Janikowska – autorka

Czytaj dalej »
Warsztaty z archiwizacji rodzinnych zbiorów fotograficznych

Warsztaty z archiwizacji fotografii

Chcesz poznać skuteczne metody ochrony starych rodzinnych fotografii, a także dowiedzieć się w jaki sposób przechowywać, porządkować i zabezpieczać odbitki, aby chronić je przed zniszczeniem oraz utratą? Dołącz do warsztatów

Czytaj dalej »