Teraz Czytasz
Spacer Aleją Przewodników Tatrzańskich do Kuźnic

Spacer Aleją Przewodników Tatrzańskich do Kuźnic

Olga Pluta

W zakopiańskich Kuźnicach rozpoczyna się wiele niezwykłych tatrzańskich wypraw. To właśnie stąd możecie wyruszyć na Halę Gąsienicowa, Giewont czy Kasprowy Wierch, a stamtąd już praktycznie w każdy zakątek malowniczych Tatr. Jednak równie fascynujący jak wycieczka górskimi szlakami może być również sam spacer do Kuźnic, który rozpoczniemy na Rondzie Jana Pawła II znanym jako Rondo Kuźnickie. Dołącz do nas i spacerujmy wspólnie tą malowniczą drogą w otoczeniu wiekowych drzew poznając fascynującą historię Zakopanego. 

Papieska “Księżówka”

Pierwszym punktem naszego spaceru, do którego dotrzemy po około 10-minutowym spacerze, jest słynna “Księżówka”. To szczególne miejsce dla Zakopanego – tutaj bowiem mieszkał papież Jan Paweł II podczas swojej pamiętnej wizyty pod Tatrami w 1997 roku. Co ciekawe – pokój, który był do jego dyspozycji od 4 do 7 czerwca 1997 roku, został pozostawiony we wnętrzach Domu Rekolekcyjnego w niezmienionym stanie. Na mapie Zakopanego jest wiele miejsc, w których znajdują się tablice upamiętniające papieską wizytę pod Tatrami – chcielibyście poznać je lepiej?

Pomniki wojennych losów

Po kolejnych 15 minutach spaceru w górę Alei Przewodników Tatrzańskich natrafimy na dwa pomniki upamiętniające tragiczne wydarzenia czasów II Wojny Światowej, kiedy to 30 maja 1944 roku w Kuźnicach dwudziestu Polaków zostało rozstrzelanych przez żołnierzy niemieckich. Pierwszy z pomników to granitowy Pomnik Ofiar Faszyzmu “Prometeusz Rozstrzelany” autorstwa wybitnego zakopiańskiego artysty Władysława Hasiora. Drugi to symboliczny drewniany Krzyż Obrońców Ojczyzny. Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się więcej o trudnych losach Podtatrza podczas II Wojny Światowej, to gorąco polecamy Wam wizytę w nowo otwartym Muzeum Palace przy ulicy Tytusa Chałubińskiego 7, gdzie od 27 marca czynna jest niezwykle poruszająca wystawa stała.

Zespół dworsko-pałacowy Kuźnice

Zmierzając w kierunku dolnej stacji kolejki na Kasprowy Wierch, przejdziemy przez teren dawnego zespołu pałacowo-dworkowego. Mijane zabudowanie pochodzą z XIX wieku, kiedy to na terenie Kuźnic prężnie działał ośrodek hutniczy zarządzany przez węgierską rodzinę Homolacsów. Najbardziej okazały jest dawny budynek Szkoły Domowej Kobiet założonej przez Jadwigę Zamoyską, w którym aktualnie znajduje się siedziba Tatrzańskiego Parku Narodowego. Podczas pobytu w tym miejscu warto wejść na górę schodkami obok fontanny, które kierują do plenerowej wystawy “Podhalanie” przybliżającej życie i kulturę Górali Podhalańskich.

Kolejką na Kasprowy Wierch

Dla wielu celem spaceru do Kuźnic jest dolna stacja kolejki linowej na Kasprowy Wierch, gdzie rozpoczynają oni wycieczkę na ten jeden z najbardziej malowniczych szczytów Tatr. Warto wiedzieć, że budowa kolei linowej na Kasprowy Wierch była jedną z flagowych inwestycji w czasach dwudziestolecia międzywojennego, która miała udowodnić siłę i prężność działania nowo powstałego państwa polskiego. Została wybudowana w zaledwie siedem miesięcy, a budynek dolnej stacji zaprojektowało małżeństwo architektów – Anna i Aleksander Kodelscy, którzy również stworzyli projekt budynku Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego na szczycie Kasprowego Wierchu.

Zagłębie modnych restauracji

Będąc już na rozgałęzieniu szlaków górskich w Kuźnicach, warto wykorzystać tę chwilę na nowe doświadczenia kulinarne w otoczeniu tatrzańskiej przyrody. Szczególnie, że w ostatnim czasie powstały tu dwie modne i polecane restauracje – serwująca kuchnię regionalną w nowoczesnym wydaniu Leśniczówka Resto Bar oraz mieszcząca się w EN Hotelu ekskluzywna restauracja Stara Papiernia. Warto do nich zajrzeć, by poznać te nowe miejsca na kulinarnej mapie Zakopanego.

Jak sami widzicie, spacer do Kuźnic może być być ciekawą propozycją na kilkugodzinny spacer bądź preludium do całodniowych tatrzańskich wypraw. To trasa miejsc nieoczywistych, łącząca sobie historie Zakopanego z różnych wieków i niewątpliwie godna polecenia na wiosenny spacer!

Dołącz do dyskusji

Dodaj Odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Przewiń Do Góry