Tytus Chałubiński był lekarzem i miłośnikiem przyrody – szczególnie tatrzańskiej, który uroki Zakopanego rozsławił wśród warszawskiej śmietanki towarzyskiej, która w połowie XIX wieku zaczęła przybywać do Zakopanego, aby leczyć swe choroby – przede wszystkim gruźlicę. Tak Zakopane stało się popularnym uzdrowiskiem, a postać doktora Tytusa Chałubińskiego na stałe wpisała się w historię stolicy Tatr. Jego imię nosi między innymi Muzeum Tatrzańskie, szpital powiatowy oraz ulica prowadząca z Antałówki do Kuźnic, na spacer którą Was dzisiaj zapraszamy.
Rozpoczynamy na rondzie, na którym ulica Tytusa Chałubińskiego spotyka się z ulicami Jagiellońską, Stanisława Witkiewicza oraz Henryka Sienkiewicza. Już na samym początku naszego spaceru w kierunku Kuźnic, warto zwrócić uwagę na Willę Rialto znajdującą się pod adresem Tytusa Chałubińskiego 5. Budynek ten został zaprojektowany przez samego Stanisława Witkiewicza – ojca stylu zakopiańskiego, dlatego można dostrzec na nim charakterystyczne „słoneczka”, pazdury oraz bogate zdobienia. W 1898 roku powstało tu pierwsze w Galicji sanatorium przeciwgruźlicze – Dom Zdrowia, założone przez doktora Mariana Hawranka.
Kika kroków dalej, pod adresem Tytusa Chałubińskiego 8 znajduje się Muzeum Palace – najmłodsza filia Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, której ekspozycja opowiada o czasach okupacji na Podhalu. W czasie II Wojny Światowej siedzibę miało tu gestapo i to właśnie w Willi Palace – nazywanej niechlubnie „katownią Podhala” – byli więzieni i torturowani członkowie ruchu oporu oraz kurierzy tatrzańscy – między innymi Helena Marusarzówna, Stanisław Marusarz czy Bronisław Czech.
Spacerując dalej dotrzecie do Lasu Chałubińskich rozciągającego się po obu stronach ulicy. To rezerwat przyrody na terenie należącym do potomków Tytusa Chałubińskiego będący przykładem bardzo dobrze zachowanego mieszanego lasu dolnoreglowego z przeważającymi bukami, świerkami i klonami, na który – ze względu na ochronę prawną tego terenu – nie może powstać żadna inwestycja.
U zbiegu ulicy Tytusa Chałubińskiego i ulicy hrabiego Władysława Zamoyskiego znajduje się kolejne interesujące miejsce. To pomnik Jana Krzeptowskiego – Sabały i Tytusa Chałubińskiego – przyjaciół, którzy w II połowie XIX wieku chętnie przemierzali wspólnie tatrzańskie szlaki. Pomnik, na który składa się cokół z popiersiem Tytusa Chałubińskiego oraz postać siedzącego pod nim Sabały, został zaprojektowany przez wspomnianego już Stanisława Witkiewicza.
Powoli kończąc nasz spacer, tuż przed rondem kuźnickim, warto zajrzeć jeszcze do Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego pod adresem Chałubińskiego 42a, w której znajdziecie niezwykle interesującą wystawę edukacyjną dla najmłodszych opowiadającą o Tatrach oraz o ochronie przyrody. Od ronda w Kuźnicach możecie kontynuować spacer ulicą Bronisławą Czecha ku zakopiańskiej skoczni, ulicą Przewodników Tatrzańskich ku Kuźnicom bądź Drogą Na Bystre.