Spacer ulicą hrabiego kochającego Zakopane 

Spacer ulicą hrabiego Władysława Zamoyskiego to nasza propozycja na lipcowe słoneczne dni! Znajdziecie na niej ciekawe miejsca ze śladami powojennej sztuki Zakopanego, piękne wille w stylu zakopiańskim z nietuzinkową historią oraz galerię, którą uwielbiają wszyscy miłośnicy sztuki podhalańskiej. Ruszajmy więc!  

Ślady powojennej sztuki Zakopanego 

Spacer rozpoczynamy na skrzyżowaniu ulicy Zamoyskiego z ulicą Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Już w tym miejscu warto zwrócić uwagę na budynek dawnej restauracji Wierchy, na elewacji którego znajdziecie interesujący neon oraz „kocią” mozaikę projektu Barbary Gawdzik-Brzozowskiej. Natomiast we wnętrzach restauracji Watra – zlokalizowanej po drugiej stronie ulicy – godny uwagi jest witraż z harnasiami autorstwa Kazimierza Fajkosza. 

Niemi świadkowie przyjaźni 

Idąc w górę ulicy Zamoyskiego z pewnością zauważycie Regionalny Bar Mleczny. To nie tylko miejsce, w którym często stołują się turyści przybywający do Zakopanego, ale również budynek, w którym w dwudziestoleciu międzywojennym mieszkał Rafała Malczewski – jeden z najsłynniejszych malarzy Tatr,. Tuż obok – w willi Olma – przez kilka lat mieszkał jego bardzo bliski przyjaciel – Stanisław Ignacy Witkiewicz – słynny Witkacy, z którym połączyła go miłość do sztuki, teatru oraz życie w cieniu sławy ich ojców.  

Galeria Sztuki w willi Oksza 

Pod adresem Zamoyskiego 25 mieści się jedna z najpiękniejszych wilii w stylu zakopiańskim. To trzecia z kolei – po willi Koliba i willi Pepita – willa zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza w stylu aspirującym do stylu narodowego. Aktualnie znajduje się w niej Galeria Sztuki będąca filią Muzeum Tatrzańskiego, gdzie polecamy Wam odwiedzić stałą wystawę sztuki zakopiańskiej XX wieku oraz wystawę czasową „Pierwsze rzeczy” opowiadającą o tradycyjnym dawnym ubiorze ludowym z okolic Czorsztyna.  

Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza filia Muzeum Tatrzanskiego wspolczesnie fot. Jarek Mozdzynski 1
Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza – filia Muzeum Tatrzańskiego – współcześnie, fot. Jarek Możdżyński

Perełki ulicy Zamoyskiego 

Spacerując dalej zajrzycie koniecznie do Kościoła Świętego Krzyża, w którym musicie zobaczyć krzyż nad ołtarzem wykonany przez wybitnego zakopiańskiego rzeźbiarza Henryka Burzca. Zatrzymajcie się też na chwilę przy willi Sienkiewiczówka, w której Henryk Sienkiewicz podobno napisał drugą część „Krzyżaków” oraz przy pięknie wyremontowanej willi Elżbiecina niegdyś należącej do Wojciecha Korfantego. 

Dziedzictwo Chałubińskich 

Powoli kończąc nasz spacer docieramy do ulicy Tytusa Chałubińskiego. Po lewej stronie z pewnością zauważycie bujny las pełen buków i świerków. To Las Chałubińskich – jedyny w Polsce rezerwat na terenie prywatnym. Należy do potomków doktora Tytusa Chałubińskiego, którego pomnik – wraz z Sabałą – z pewnością zauważycie na końcu ulicy Zamoyskiego. Został on zaprojektowany przez samego Stanisława Witkiewicza i upamiętnia te dwie niezwykle ważne dla historii Zakopanego postacie. 

Spacerując dalej możecie skręcić w prawo i kierować się do zakopiańskich Kuźnic bądź zejść w dół ulicy Chałubińskiego po drodze mijając między innymi nowootwartą filię Muzeum Tatrzańskiego – Muzeum Palace. 

Autor(ka):

Może też Cię zainteresuje:

Wspomnienie dra Wincentego Galicy
Muzeum Tatrzańskie

Wspomnienie dra Wincentego Galicy

Wydarzenie poświęcone będzie pamięci dra Wincentego Galicy – wybitnego lekarza, uczestnika kampanii wrześniowej, więźnia zakopiańskiej placówki gestapo w willi „Palace”, a następnie niemieckich obozów koncentracyjnych: Auschwitz, Mauthausen-Gusen oraz Sachsenhausen, a

Czytaj dalej »
Eko-przebrania inspirowane naturą
Dla dzieci

Eko-przebrania inspirowane naturą

Czy nasz strój może być opowieścią o nas samych? Czy zwierzęta mogą być inspiracją do tworzenia nietuzinkowych kreacji? Kim była słynna Rita Sachetto? Na te pytania odpowiedzą sobie uczestnicy warsztatów

Czytaj dalej »
Rocznica urodzin Władysława Hasiora
Sztuka

Rocznica urodzin Władysława Hasiora

Czy Władysław Hasior był malarzem, rzeźbiarzem, a może performerem? Czy jego sztuka nadal inspiruje? Na te pytania, które nurtują publiczność od wielu lat, spróbuje odpowiedzieć dr Magdalena Figzał-Janikowska – autorka

Czytaj dalej »
Warsztaty z archiwizacji rodzinnych zbiorów fotograficznych

Warsztaty z archiwizacji fotografii

Chcesz poznać skuteczne metody ochrony starych rodzinnych fotografii, a także dowiedzieć się w jaki sposób przechowywać, porządkować i zabezpieczać odbitki, aby chronić je przed zniszczeniem oraz utratą? Dołącz do warsztatów

Czytaj dalej »