Spacer ulicą Józefa Piłsudskiego ku zakopiańskiej skoczni

Wielka Krokiew imienia Stanisława Marusarza to jedno z najgorętszych miejsc na zimowej mapie Zakopanego. To właśnie tutaj w trzeci weekend stycznia odbędą się zawody Pucharu Świata w Skokach Narciarskich. Ta szczególna dla wszystkich Polaków skocznia będzie celem naszego styczniowego spaceru, który rozpoczniemy na mostku na oczku wodnym na Krupówkach i będzie wiódł ulicą Józefa Piłsudskiego. Co zobaczycie po drodze? Zaczynajmy!  

Mostek nad oczkiem wodnym na Krupówkach to miejsce, gdzie rozpoczyna się zakopiańska ulica Józefa Piłsudskiego prowadząca tuż pod samą Wielką Krokiew. Idąc nią w kierunku skoczni, już po chwili traficie pod Restaurację Bąkowo Zohylina Niźno – jedną z najbardziej lubianych przez turystów restaurację regionalną w Zakopanem.  

Tuż za skrzyżowaniem z ulicą Kazimierza Przerwy-Tetmajera po lewej stronie, na przeciwko pokaźnych rozmiarów budynku Hotelu Hyrny, warto zwrócić uwagę na Willę Tuberoza, która została wybudowana w 1928 roku, co oznacza, że jest jednym z najstarszych w Zakopanem obiektów oferujących noclegi dla turystów. Mieści się w niej również kawiarnia, w której napijecie się pysznej kawy speciality.  

Po minięciu skrzyżowania z ulicą Kornela Makuszyńskiego, po prawej stronie z pewnością zauważycie piękną, wybudowaną w 1935 roku willę Halama, czyli Dom Pracy Twórczej Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. To miejsce, w którym bywały takie tuzy polskiej kultury jak Andrzej Wajda, Andrzej Łapicki, Gustaw Holoubek, Tadeusz Konwicki czy małżeństwo Morgensternów.  

Za skrzyżowaniem z ulicą Jana Sabały, po prawej stronie znajduje się Restauracja Bąkowo Zohylina Wyźno nie mniej oblegana niż jej położona niżej siostra, a prawie że naprzeciwko niej – siedziba Tatrzańskiej Ochotniczego Pogotowania Ratunkowego.  

Po minięciu skrzyżowania z ulicą Karola Szymanowskiego, zwróćcie koniecznie uwagę na mieszczącą się pod adresem Józefa Piłsudskiego 69 willę Koszysta. To zabytkowa willa z ciemnego drewna z tradycyjnym gontowym dachem, w której w latach 1955-1970 mieszkał i tworzył Jan Sztaudynger – wybitny poeta, tłumacz i satyryk. 

I tak dotarliśmy do celu naszego spaceru, czyli do Wielkiej Krokwi imienia Stanisława Marusza. Skocznia została zaprojektowana przez architekta Karola Stryjeńskiego – męża „księżniczki polskiego malarstwa”, czyli Zofii Stryjeńskiej. Została uroczyście otwarta 22 marca 1925 roku i to właśnie na Wielkiej Krokwi swoje największe sukcesy święcili Bronisław Czech oraz Stanisław Marusarz, a we współczesnych nam czasach – Adam Małysz, Kamil Stoch, Dawid Kubacki czy Piotr Żyła.  

Mam nadzieję, że podczas spaceru poznaliście trochę historii Zakopanego i że będziecie trzymać kciuki za Polaków podczas zawodów Pucharu Świata w Skokach Narciarskich! 

Spacer ulicą Józefa Piłsudskiego ku zakopiańskiej skoczni
Autor(ka):

Może też Cię zainteresuje:

Wystawa „Cały mój świat” Zofii Szwajnos
Poznaj Podhale

Cały mój świat

Energia, emocje i barwy. Tymi słowami można opisać twórczość Zofii Szwajnos – podhalańskiej artystki, która przez najbliższe miesiące, a dokładnie do 28 czerwca 2025 roku będzie prezentowała swoje prace na

Czytaj dalej »
Konferencja z okazji 70-lecia TPN
Tatry

Konferencja z okazji 70-lecia TPN

W 2025 roku Tatrzański Park Narodowy obchodzi 70-lecie istnienia. Z tej okazji 16-17 maja w Centrum Konferencyjnym ICE Kraków odbędzie się wyjątkowa konferencja „Przykład idzie z gór” – wydarzenie edukacyjne

Czytaj dalej »

Koncert zespołu Passport Control

Zespół Passport Control to zespół grający amerykański i brytyjski rock’n’roll i blues z lat 60/70-tych. Mimo że na scenie działa od zaledwie roku, zdążył już zdobyć serca wielu miłośników muzyki

Czytaj dalej »
Dzień narciarza w Muzeum Tatrzańskim - Dzień narciarza w Zakopanem
Dla dzieci

Dzień narciarza w Muzeum Tatrzańskim

Dzień Narciarza to wydarzenie podsumowujące sezon zimowy 2024/2025. W sobotę, 26 kwietnia w godzinach 14:00 – 19:00 w Muzeum Palace najmłodsi miłośnicy „białego szaleństwa” będą mieli okazję dowiedzieć się nieco

Czytaj dalej »
Spotkanie autorskie z Anną Dziewit-Meller
Książki

Spotkanie autorskie z Anną Dziewit-Meller

Lubisz dyskutować o literaturze? Jeśli tak, to koniecznie dołącz do spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki zorganizowanego w ramach 24. Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża” w Zakopanem, którego gościem będzie Anna

Czytaj dalej »