Spotkanie autorskie z Wojciechem Góreckim

Burmistrz Miasta Zakopanego, Wydawnictwo Czarne, Muzeum Tatrzańskie oraz Fundacja „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości” zapraszają na spotkanie z cyklu „Czarne na białym”, z udziałem Wojciecha Góreckiego, autora książki „Wieczne państwo. Opowieść o Kazachstanie”. Spotkanie odbędzie się dnia 12 listopada 2024 roku, we wtorek, o godz. 18:00, w Mediatece Stacja Kultura w Zakopanem przy ul. Chramcówki 35a (w budynku dworca kolejowego, na pierwszym piętrze, wejście od strony dworca autobusowego). Rozmowę poprowadzi Maciej Krupa. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Urzędu Miasta Zakopanego. Wstęp wolny!

* * *

W 2022 roku Wojciech Górecki wyruszył w kolejną podróż po Kazachstanie. Nie była to droga krótka – dość powiedzieć, że z Polski do zachodniej kazachstańskiej granicy jest bliżej niż stamtąd do Ałmatów, dawnej stolicy kraju. Nie była to też wyprawa łatwa – od miasta do miasta, od wsi do wsi, od człowieka do człowieka. Po stepie, w dzień lub w nocy, tysiące kilometrów koleją, samolotem, marszrutką. 

Ta książka to podróż po ścieżkach przeszłości – do poligonu atomowego w Semipałatyńsku, nad znikające Morze Aralskie, do dawnych łagrów oraz miejsc zesłań Polaków. To próba uchwycenia charakteru i zmieniającej się tożsamości mieszkających tu ludzi, stosunków społecznych, politycznych układów. To wreszcie poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o przyszłość narodu, który usiłuje wydostać się z przygniatającego cienia wielkiego sąsiada, Rosji.  

* * *

Wojciech Górecki (ur. 1970 w Łodzi) – reporter, analityk i historyk specjalizujący się w tematyce Kaukazu i Azji Centralnej. Zadebiutował w 1986 roku na łamach „Sztandaru Młodych”. Współpracował między innymi z „Gazetą Wyborczą”, „Życiem Warszawy”, „Rzeczpospolitą”, „Więzią”, „Res Publicą Nową” i „Tygodnikiem Powszechnym”. Był członkiem zespołu redakcyjnego „Tygla Kultury”, stale współpracuje z „Nową Europą Wschodnią”. Współautor filmu dokumentalnego Boskość Stalina w świetle najnowszych badań (TVP 1998). Autor książek: Łódź przeżyła katharsis (1998), Planeta Kaukaz (2002, 2010, 2017, 2021), La terra del vello d’oro. Viaggi in Georgia (2009), Toast za przodków (2010, 2017), Abchazja (2013, 2017, 2022), Buran. Kirgiz wraca na koń(2018), Łódź. Miasto po przejściach (wspólnie z Bartoszem Józefiakiem, 2020) oraz Wieczne państwo. Opowieść o Kazachstanie (2024). Tłumaczony na języki chiński, czeski, gruziński, słowacki, ukraiński i włoski. W 2008 roku uhonorowany Nagrodą im. Giuseppe Mazzottiego. W 2011 roku był finalistą Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz został nominowany do Nagrody Literackiej Nike. W 2013 roku otrzymał Nagrodę im. Beaty Pawlak. W latach 2002–2007 pierwszy sekretarz, a następnie radca w Ambasadzie RP w Baku. Był ekspertem misji UE badającej okoliczności wojny w Gruzji w 2008 roku. W latach 2014–2015 członek zarządu Fundacji Solidarności Międzynarodowej. Okazjonalnie – wykładowca akademicki. Pracuje w Ośrodku Studiów Wschodnich im. Marka Karpia w Warszawie. 

* * *

Dla osób, które z rozmaitych względów nie będą mogły dołączyć do nas osobiście, spotkanie będzie transmitowane na żywo na kanale YouTube Fundacji „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości”, pod adresem: https://www.youtube.com/@fundacjazakopianczycy9887. W wyszukiwarce YouTube można też wpisać po prostu: „Fundacja Zakopiańczycy”

Autor(ka):

Może też Cię zainteresuje: