Spotkanie „Niezwykłe kobiety w dziejach Zakopanego”

Po krótkiej przerwie Schronisko PTTK na Murowańcu wraca do piątkowych prelekcji i rozpoczyna je z tematem wyjątkowym. Spotkanie będzie bowiem poświęcone „Niezwykłym kobietom w dziejach Zakopanego” – o tych, które wykreowały w Zakopanem swój świat, tworzyły i prowadziły bujne życie, które dla wielu okazało się inspiracją, opowie Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego. Spotkanie rozpocznie się w piątek, 20 września o godzinie 19:00 w Restauracji Schroniska.

Spotkanie rozpocznie historia Beaty hr. Łaskiej i jej pierwszej wycieczki w 1565 roku w Tatry, zwane wtedy „Górami Śnieżnymi”. Kolejnymi bohaterkami będą m.in. Maria Steczkowska, Róża hr. Krasińska, Maria Konopnicka, Helena Modrzejewska, Maria Witkiewiczowa, Natalia Janotówna i Jadwiga Zamoyska.
W XX-wiecznym Zakopanem, gdy nazywano je „letnią” , a potem „zimową stolicą Polski”, także nie zabrakło niezwykłych kobiet. Były wśród nich m.in. Helena Dłuska, Izabela Zaruska, Helena Marusarzówna, Zofia Stopka-Olesiak, Bronisława Staszel-Polankowa oraz Nena Stachurska. Na koniec nie zabraknie historii Wandy Gentil-Tippenhauer, współautorki legendarnej książki „W stronę Pysznej”, Zofii Radwańskiej-Paryskiej i uhonorowanej niedawno nagrodą Honorowego Obywatela Miasta Zakopanego – Barbarze Grocholskiej-Kurkowiak.

Na zdjęciu Izabela Zaruska, żona twórcy TOPR-Mariusza Zaruskiego, na Hali Gąsienicowej. Fot. pochodzi ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego

Autor(ka):

Może też Cię zainteresuje: