Spotkanie z Aleksandrą Wojtaszek z cyklu „Czarno na białym”

Chorwacja to niezwykle częsty kierunek wakacyjnych wypraw Polaków. Pewnie z niejeden z nas wybiera się tam na letni wypoczynek. To kraj o fascynującej historii, niezwykłej przyrodzie, pełne muzyki i zapachu przysmaków z grilla, ale jednocześnie pełne kontrastów, które rozszyfrowuje Aleksandra Wojtaszek – autorka książki „Fjaka. Sezon na Chorwację”. O swojej książce opowie w czasie spotkania z cyklu „Czarne na białym”, na które zaprasza Burmistrz Miasta Zakopane, Wydawnictwo Czarne oraz Fundacja „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości”.

Spotkanie odbędzie się dnia 16 czerwca 2024 roku, w niedzielę, o godz. 18:00, w kawiarni „Kmicic” w Zakopanem przy ul. Staszica 11a. Rozmowę poprowadzi Maciej Krupa. Wstęp wolny!
Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Urzędu Miasta Zakopanego.

Dla osób, które z rozmaitych względów nie będą mogły uczestniczyć w spotkaniu w kawiarni Teatru Witkacego, spotkanie będzie transmitowane na żywo na kanale YouTube Fundacji „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości”, pod adresem:

https://www.youtube.com/@fundacjazakopianczycy9887

W wyszukiwarce YouTube można też wpisać po prostu: „Fundacja Zakopiańczycy”

* * *

Niepodległa Chorwacja urodziła się niewiele ponad trzydzieści lat temu. To młode państwo o ponadtysiącletniej historii, pełne sprzeczności i niedopowiedzeń. Powstało na gruzach Jugosławii, która rozpadła się z hukiem, zostawiając po sobie ruiny, traumy, niezałatwione sprawy i niewyrównane rachunki. Jest jednym z najpiękniejszych miejsc na świecie, pełnym muzyki i śmiechu, pachnącym olejkiem do opalania i przysmakami z grilla, ale słońce nie świeci tu tak samo dla wszystkich.

Aleksandra Wojtaszek, rówieśnica Chorwacji, spędziła większość dorosłego życia, próbując ją poznać i zrozumieć. W swojej książce opowiada o drużynie piłkarskiej Hajduk Split, weteranach wojennych, byłych szwaczkach, więźniach obozów koncentracyjnych, mieszkańcach adriatyckich wysp, ofiarach transformacji, jugosłowiańskiej popkulturze i chorwackiej fantastyce, wampirach, wymarłych językach, paru prezydentach i jednym chłopskim królu. Z tego wszystkiego składa całość, która nie jest ani zamknięta, ani ostateczna. Sezon na Chorwację wciąż trwa, kolejny rozdział tej historii dopiero się pisze.

* * *

Aleksandra Wojtaszek (ur. 1991) – bałkanistka, dziennikarka i tłumaczka. Ma doktorat z literaturoznawstwa, wykłada w Instytucie Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autorka książek Fjaka, za którą otrzymała Nagrodę im. prof. Jerzego Skowronka oraz która znalazła się w finale konkursu Grand Press na Książkę Reporterską Roku 2023, oraz Topografie przestrzeni wyobrażonych. Serbska i chorwacka fantastyka gatunkowa. Współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym” i „Herito”; publikowała m.in. w „Dzienniku Gazecie Prawnej”, „Dużym Formacie”, „New Eastern Europe”, „Dwutygodniku”, „Krytyce Politycznej”, „Odrze” i „Ha!arcie”, a także w kilku chorwackich czasopismach. Stypendystka międzynarodowego programu Connecting Emerging Literary Artists 2019–2023 i laureatka Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO. 

Autor(ka):