Spotkanie z Beatą Chomątowską o książce „Miasto dzieci świata”

Spotkanie z Beatą Chomątowską o książce „Miasto Dzieci Świata” – pierwszej tak obszernej pracy na temat Rabki-Zdroju i wielorako rozumianej dwoistości tego miejsca – to kolejne już wydarzenie z cyklu „Czarne na białym” organizowane przez Fundację „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości”. Książka zebrała znakomite recenzje, ale w samej Rabce wzbudziła kontrowersje i polemiki. O niejednoznaczym obrazie Rabki-Zdrój z autorką rozmawiał będzie Maciej Krupa – spotkanie już w czwartek, 18 lipca o godzinie 18:00 w zakopiańskiej kawiarni Kmicic przy ulicy Staszica 11a.

Burmistrz Miasta Zakopanego, Wydawnictwo Czarne, Muzeum Tatrzańskie oraz Fundacja „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości” zapraszają na spotkanie z cyklu „Czarne na białym”, z udziałem Beaty Chomątowskiej autorki książki „Miasto Dzieci Świata”.

Spotkanie odbędzie się dnia 18 lipca 2024 roku, w czwartek, o godz. 18:00, w kawiarni „Kmicic” w Zakopanem przy ul. Staszica 11a. Rozmowę poprowadzi Maciej Krupa. Wstęp wolny – zapraszamy! Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Urzędu Miasta Zakopanego.

Dla osób, które z rozmaitych względów nie będą mogły dołączyć w kawiarni Teatru Witkacego, spotkanie będzie transmitowane na żywo na kanale YouTube Fundacji „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości”, pod adresem: https://www.youtube.com/@fundacjazakopianczycy9887

W wyszukiwarce YouTube można też wpisać po prostu: „Fundacja Zakopiańczycy”

* * *

Dawno temu, za górami, za lasami leżało Miasto Dzieci Świata. Taką opowieść o Rabce-Zdrój chcieliby snuć niektórzy – o idyllicznym uzdrowisku u podnóża Gorców i Lubonia, gdzie w łagodnym klimacie leczyły się dzieci. Ale czy to prawda, czy tylko bajka?

Beata Chomątowska opisuje historię Rabki-Zdroju, począwszy od odkrycia dobroczynnych solanek. Złoty okres uzdrowiska przypada na międzywojnie, gdy pod zarządem rodziny Kadenów rozwija się nasza rodzima „czarodziejska góra” – z eleganckimi pensjonatami, dancingami i elitarnymi szkołami dla młodzieży z dobrych domów. Potem nadchodzą mroczne dni: w Rabce powstaje inna szkoła, w której przyszli członkowie oddziałów SS ćwiczą się w wykonywaniu egzekucji, bezpowrotnie znikają też żydowscy mieszkańcy miasta. W 1945 roku dochodzi do napadów na żydowskie sierocińce, a „leśni” jeszcze długo nie składają broni, wcielając w życie mit podhalańskiego zbójnika. Polska Ludowa tworzy tu wielki sanatoryjny kombinat dla najmłodszych, gdzie pełni oddania lekarze walczą o zdrowie przyszłych pokoleń. We wspomnieniach wielu małych kuracjuszy sanatorium przypomina jednak kolonię karną…

Rabka nie jest zatem miejscem z bajki, nie jest też miasteczkiem z horroru. Jak mówi jeden z dawnych mieszkańców, to miasto pełne podwójności, skrywające niejednoznaczną, fascynującą przeszłość.

Książka zebrała już znakomite recenzje, ale w Rabce zdążyła wzbudzić kontrowersje i polemikę. O swoistej podwójności Rabki-Zdroju i dwóch twarzach Miasta Dzieci Świata porozmawiamy tymczasem w Zakopanem.

* * *

Beata Chomątowska (ur. 1976) – pisarka, dziennikarka. Autorka książek: Stacja Muranów, Pałac. Biografia intymna, Lachert i Szanajca. Architekci awangardy, Prawdziwych przyjaciół poznaje się w Bredzie, Betonia. Dom dla każdego, Andreowia oraz Miasto Dzieci Świata. Za Stację Muranów otrzymała nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej oraz była nominowana do Nagrody Gwarancji Kultury i Nagrody im. Jerzego Turowicza, za Betonię otrzymała nominację do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii esej.

Autor(ka):