Święto ulicy Zamoyskiego

Hrabia Władysław Zamoyski to postać szczególna dla Zakopanego. Dzięki niemu możemy dzisiaj odwiedzać Morskie Oko czy też dojechać do Zakopanego koleją. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o hrabi, który ukochał sobie Zakopane oraz o jego rodzinie, w tym jego matce – Jadwidze z Działyńskich Zamoyskiej, przyjdź koniecznie na Święta ulicy Zamoyskiego i weź udział w wielkim zakopiańskim świętowaniu!

Galeria Sztuki w willi Oksza mieszcząca się na ulicy hr. Władysława Zamoyskiego zaprasza wszystkich – mieszkańców i przyjezdnych na wspólne świętowanie. Rok 2024 ogłoszony jest rokiem hrabiego Władysława Zamoyskiego i chcemy uhonorować tę wybitną postać oraz jego rodzinę.

7 lipca, data wydarzenia jest znamienna – to najbliższa niedziela po urodzinach Jadwigi z Działyńskich Zamoyskiej (4 lipca 1831) matki patrona naszej ulicy. Willa Oksza – obecnie filia Muzeum Tatrzańskiego – w swoich burzliwych dziejach związana jest również z wielką inicjatywą Jadwigi – Szkołą Domowej Pracy Kobiet, która przez kilka lat funkcjonowała właśnie w Okszy.

Wydarzenie przypomni nie tylko zasługi rodziny Zamoyskich, ale również czasy, w których Cepculki pilnie uczyły się pod okiem Generałowej, a jej syn Władysław zastanawiał się jak unowocześnić Zakopane. 7 lipca zapraszamy do wspólnego świętowania i odkrywania historii ulicy Zamoyskiego!

Program:
9.00-10.00
Msza Święta w kościele Św. Krzyża (ul. Chałubińskiego 30) w intencji rodziny Zamoyskich

10.05-11.00
Spacer ulicą Hr. Władysława Zamoyskiego
Miejsce zbiórki przy pomniku hrabiego Władysława Zamoyskiego (Aleje 3-go Maja), zakończenie przy pomniku Tytusa Chałubińskiego i Sabały
Spacer będzie doskonałą okazją do przypomnienia niezwykłej rodziny Zamoyskich. Na uczestników będą czekały margerytki – symboliczne kwiaty Jadwigi Zamoyskiej, wszystko okraszone opowieścią o miejscach, budynkach oraz wyjątkowych mieszkańcach ulicy w asyście kapeli góralskiej.

11.00-16.00
Galeria Sztuki w Willi Oksza – Ogród, ul. Hr. Władysława Zamoyskiego 25
Poczęstunek Cepculek
„Uczennice Jenerałowej Zamoyskiej“ potocznie nazywane Cepculkami, dziewczęta ze Szkoły Domowej Pracy Kobiet – założonej przez Jadwigę Zamoyską zapraszają na wspólny piknik.
– Turniej gry planszowej „Pociąg do Zakopanego”
„Bądź jak Zamoyski i zbuduj linię kolejową z Chabówki do Zakopanego”. Fundacja Zakłady Kórnickie przygotowała rodzinną grę planszową osadzoną w czasach hr. Władysława Zamoyskiego. Dla zwycięzców i uczestników przewidziane atrakcyjne nagrody!
– Warsztaty „Ulica moich marzeń”
Warsztaty plastyczne prowadzone przez edukatorki z Muzeum Tatrzańskiego
– Wystawa plenerowa pt.: „Nic dla siebie… O Tatrach i innych darach Zamoyskiego dla Polski”
– Otwarcie wystawy plenerowej stworzonej, aby uczcić rok Władysława Zamoyskiego
12.30 oprowadzanie po wystawie – Małgorzata Potocka z PAN Biblioteka Kórnicka
– Stoiska z wydawnictwami

11.00-18.30
Galeria Sztuki w Willi Oksza, ul. Hr. Władysława Zamoyskiego 25
11.00-12.00 „Idea Zamoyskich w Okszy” – oprowadzanie Zofia Radwańska
13.30-14.30 „Lasy tatrzańskie w czasach Zamoyskiego a stan obecny” – prelekcja Tomasz Skrzydłowski TPN
15.00-15.30 Oprowadzenie po Okszy dla dzieci – Zofia Radwańska
15.30 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej „Pierwsze rzeczy” – dr Magdalena Kwiecińska
17.00-18.30 „O Działyńskich, Zamoyskich i Potockich – z moich osobistych, rodzinnych przekazów” – wykład Jana Komornickiego

Wstęp wolny
Uwaga: w związku z wydarzeniem 7 lipca parking pod willą Oksza będzie niedostępny.

Autor(ka):