Szepty mojej duszy

W Willi Czerwony Dwór można podziwiać wystawę grafik Jerzego Jędrysiaka. Artysta, Zakopiańczyk, Jest uznawany za jednego z najwybitniejszych grafików na świecie.

Jerzy Jędrysiak wywodzi się ze znanej góralskiej rodziny Pęksów, a skoligacony jest z rodzinami Gąsieniców, Matejów i Krzeptowskich. To profesor zwyczajny sztuki, wykładowca w krakowskim Uniwersytecie Pedagogicznym, który jest laureatem 16 nagród w konkursach międzynarodowych i 24 nagród w krajowych konkursach graficznych. Swoje prace prezentował już na prawie 70 wystawach indywidualnych i ponad 500 zbiorowych w blisko 40 państwach na świecie.

Poszczególne dzieła można czytać niczym oryginalną, wielowątkową powieść i opowieść, nawiązującą do motywów literatury światowej, często z wątkami rodzimymi i tradycyjnymi, oraz z motywami zakopiańskimi. Prof. Jan Bujnowski pisze, że „artysta woli zdecydowanie przedstawiać jaśniejszą stronę świata, czerpać z niej siłę do życia, a swoim odbiorcom ofiarować pozytywny, kojący przekaz. W dzisiejszej sztuce to prawie niespotykana, odważna, przemyślana postawa. (…) Prawie każda ludzka postać w grafikach Jurka budzi sympatię bo taki jest jego stosunek do ludzi w realnym życiu, choć to bardzo trudne! (…) W grafikach widać ukłony w stronę sztuki ludowej, drzeworyty, wycinanki wpisywane w otoczenie jako elementy pejzażu kulturowego”.

Wystawie grafik towarzyszą rodzinne pamiątki, fotografie oraz dokumenty, świadczące o patriotycznych i społecznych tradycjach przodków artysty. Czynna jest od 23 kwietnia do 29 maja w Willi Czerwony Dwór, ul. Kasprusie 27.

Ryc. Ucieczka na Kocią Górę. Linoryt – Jerzy Jędrysiak. Materiały prasowe: Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór/www.zakopane.pl

Autor(ka):