Wraz z Nowym Rokiem chcemy zachęcić Was do poznania Krupówek na nowo! Zapraszamy na spacer po zakopiańskim deptaku, podczas którego podpowiemy gdzie zajrzeć, aby poza kramami, sklepami i restauracjami odkryć na Krupówkach miejsca, dzięki którym lepiej poznacie artystyczną stronę zimowej stolicy Polski. Jesteście gotowi?
Nasz artystyczny spacer rozpoczynamy na Dolnych Krupówkach krzyżujących się z ulicą Kościeliską. Już po kilku minutach spaceru, w czasie którego Waszą uwagę zwróci zapewne położone na wzniesieniu Sanktuarium Najświętszej Rodziny, dotrzecie do Gmachu Głównego Muzeum Tatrzańskiego. Odwiedzając budynek Muzeum, którego koncepcję architektoniczną stworzył ojciec “stylu zakopiańskiego” – Stanisław Witkiewicz, zostaniecie wciągnięci w fascynującą opowieść o historii, przyrodzie i kulturze Podhala, a dodatkowo na trwającej do końca lutego 2024 roku wystawie czasowej “Tatrzańskie Yeti” poznacie rozbudzające wyobraźnię legendy i opowieści o zwierzętach zamieszkujących Tatry.
Spacerując dalej w górę Krupówek warto zatrzymać się na ich skrzyżowaniu z ulicą Tadeusza Kościuszki. W poszukiwaniu artystycznych perełek Zakopanego warto zawitać do salonu marki odzieżowej Reserved. To nie żart! Zachowana do dzisiaj kamienna rzeźba niedźwiedzia bawiącego się piłką, drewniany strop kasetonowy z zachwycającymi ceramicznymi żyrandolami czy fryz podstropowy z motywem bluszczu to ślady po dawnym Hotelu Orbis, w aranżację którego zaangażowani byli najwybitniejsi artyści powojennego środowiska artystycznego Zakopanego.
Vis-à-vis salonu Reserved warto zwrócić uwagę na Hotel Gromada i znajdującą się nad szyldem Costa Coffee metaloplastykę pochodzącą z lat 70. XX wieku. W reliefie otaczającym napis “Gromada” umieszczonym na tle siatki południków i równoleżników można dopatrzeć się abstrakcyjnych form postaci górali i góralek w otoczeniu tatrzańskiej flory i fauny.
Kolejną artystyczną ciekawostkę Krupówek odkryjecie pod adresem Krupówki 30, gdzie mieści się budynek dawnego Hotelu Morskie Oko. Zlokalizujecie go po charakterystycznym niebieskim neonie z nazwą hotelu. To na jego legendarnej scenie teatralnej występowały takie sławy jak Helena Modrzejewska czy Hanka Ordonówna, w okresie międzywojennym swoje sztuki wystawiał Witkacy, a w czasach powojennych w Kawiarni Plastyków kwitło życie towarzyskie artystycznej bohemy Zakopanego.
Na przeciwko dawnego Hotelu Morskie Oko znajduje się natomiast się budynek Bazaru Polskiego. Aktualnie działa tutaj Miejska Galeria Sztuki w Zakopanem, w której możecie bezpłatnie zobaczyć między innymi wystawy prezentujące twórczość artystów związanych z Podhalem. Mijając ten budynek zwróćcie również uwagę na barwny fresk przedstawiający Matkę Boską Częstochowską – to rekonstrukcja cyfrowa dzieła, które w okresie międzywojennym wywołało w Zakopanem niemały skandal!
Za skrzyżowaniem Krupówek z ulicą Stanisława Staszica pod adresem Krupówki 63 zawitajcie koniecznie do Galerii YAM. To niezwykła przestrzeń sztuki współczesnej, w której znajdziecie zarówno prace inspirowane pięknem tatrzańskiej przyrody, jak również prace artystów niezwiązanych z Podhalem, których twórczość wyróżnia się w krajobrazie współczesnego malarstwa. Gwarantujemy Wam, że będzie to niezwykle inspirująca artystyczna przygoda!
Kończąc nasz artystyczny spacer po Krupówkach, mijając wybudowaną w stylu szwajcarskim willę “Poraj” oraz pomnik Władysława hrabiego Zamoyskiego, docieramy do budynku dawnej restauracji Wierchy, którywyróżnia pochodzący z lat 60. XX wieku charakterystyczny neon. Na elewacji budynku, który powstał na okoliczność Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym w 1962 roku, od strony ulicy Kazimierza Przerwy-Tetmajera do dzisiaj można oglądać uroczą ceramiczną kompozycję jednej z najwybitniejszych artystek powojennego Zakopanego – Barbary Gawdzik-Brzozowskiej.
Mamy nadzieję, że nasz krótki przewodnik po Krupówkach pomoże Wam poznać słynny deptak Zakopanego na nowo!
Olga Pluta, autorka bloga Ściana Tatr
Fot. Tomasz Warszewski – stock.adobe.com