Tradycja naszym skarbem

Od 20 grudnia 2021 do 12 lutego 2022 w Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór oglądać można wystawę rodzinna Joanny i Wojciecha Łacków „Tradycja naszym skarbem”.

Joanna i Wojciech Łackowie są niezwykłym, twórczym małżeństwem. Obydwoje pochodzą z rodzin o rękodzielniczych tradycjach i oboje swoją działalność zaczynali w bardzo wczesnym wieku. Są bardzo mocno przywiązani do tradycyjnej kultury Podhala, w której wyrośli i najlepiej się czują pracując w kręgu góralskiego wzornictwa i estetyki. Artyści podkreślają, że kochają to, co robią, ich twórczość wynika z ich sposobu życia, jest naturalna i niewymuszona. Oboje czerpią przyjemność z odkrywania nowych możliwości i podnoszenia coraz wyżej artystycznej poprzeczki, ciągłego poszukiwania i autokreacji. O swoich planach mówią prosto: „spokojnie dalej robić to co się lubi, czerpać radość ze swojej pracy, rozwijać się w tej robocie, podnosić poziom prac, dalej odwoływać się do tradycji i tradycyjnych wzorców”.

Joanna Łacek jest świadoma trendów, mód i technik hafciarskich, jednak te raczej nie są znaczącym źródłem inspiracji w jej pracy. Skupiona na swoim regionie i jego bogatej ornamentyce komponuje własne podhalańskie wzory lub korzysta z pokaźnego archiwum babcinych wzorów, podpierając się czasem wykonywanymi specjalnie dla niej projektami męża. Wojciech Łacek jest artystą wszechstronnym. Oprócz prac w drewnie i polichromii naściennych tworzy murale, rysunki, akwarele, obrazy na szkle i olejne na płótnie, nieobce mu są też ceramika, rzeźba w kamieniu, witraż czy odlewy w brązie.

Wystawa czynna jest codziennie od poniedziałku do soboty (z wyłączeniem środy) od godziny 10:00 do 17:00 w willi Czerwony Dwór, ul. Kasprusie 27. Wstęp wolny.