Teraz Czytasz
Ulica Kościeliska

Ulica Kościeliska

Tymoteusz Mróz
Stary Kościółek przy ulicy Kościeliskiej

Kościeliska to najstarsza ulica w mieście pod Giewontem. To właśnie tu w XVI w. narodziło się Zakopane. Co ciekawe, obowiązująca dziś nazwa ulicy – nawiązująca do Doliny Kościeliskiej – pojawiła się dopiero w latach 70. XIX wieku.

Ulica Kościeliska - najstarsza ulica w Zakopanem
Tak kiedyś wyglądała ulica Kościeliska

Do dziś mieszczą się przy niej stare, drewniane chałupy z dachem krytym gontem, w których mieszkają kolejne pokolenia góralskich rodów, niektóre są jednak dostępne dla zwiedzających. To miejsca takie jak Karczma u Wnuka (ul. Kościeliska 8) – wybudowany w 1850 roku przez Józefa Krzeptowskiego pierwszy piętrowy dom na Podhalu, piękny „Stary Kościółek” (ul. Kościeliska 4) z 1847 roku, przy którym znajduje się cmentarz zasłużonych „Pęksowy Brzyzek”, Willa Koliba (ul. Kościeliska 18) – będącą filią Muzeum Tatrzańskiego, czy popularna Karczma Sopa (ul. Kościeliska 52).

Najlepiej wybrać się tu na spacer bladym świtem, gdy spowite w ciszy i porannej śreżodze domy pomagają wyobrazić sobie, jak niegdyś wyglądało Podhale. Świetną ku temu okazją jest też odbywające się co roku we wrześniu Święto ulicy Kościeliskiej.

Zobacz Też
Napis Zakopane na górnej równi krupowej w Zakopanem

Swieto Ulicy Kościeliskiej - rysunek Jana Karpiela-Bułecki
Rysunek Jana Karpiela-Bułecki na okoliczność Święta Ulicy Kościeliskiej

Coroczne miejsce obchodów także nie jest przypadkowe. Polana przed Jatą „Ciotki Bułeckuli”, czyli Zofii Karpiel-Bułecki to wyjątkowe miejsce spotkań, którego właścicielka jest legendarną postacią podhalańskiej kultury.

Dołącz do dyskusji

Dodaj Odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Przewiń Do Góry