Teraz Czytasz
Ulica Kościeliska
Stary Kościółek przy ulicy Kościeliskiej

Kościeliska to najstarsza ulica w mieście pod Giewontem. To właśnie tu w XVI w. narodziło się Zakopane. Co ciekawe, obowiązująca dziś nazwa ulicy – nawiązująca do Doliny Kościeliskiej – pojawiła się dopiero w latach 70. XIX wieku.

Ulica Kościeliska - najstarsza ulica w Zakopanem
Tak kiedyś wyglądała ulica Kościeliska

Do dziś mieszczą się przy niej stare, drewniane chałupy z dachem krytym gontem, w których mieszkają kolejne pokolenia góralskich rodów, niektóre są jednak dostępne dla zwiedzających. To miejsca takie jak Karczma u Wnuka (ul. Kościeliska 8) – wybudowany w 1850 roku przez Józefa Krzeptowskiego pierwszy piętrowy dom na Podhalu, piękny „Stary Kościółek” (ul. Kościeliska 4) z 1847 roku, przy którym znajduje się cmentarz zasłużonych „Pęksowy Brzyzek”, Willa Koliba (ul. Kościeliska 18) – będącą filią Muzeum Tatrzańskiego, czy popularna Karczma Sopa (ul. Kościeliska 52).

Najlepiej wybrać się tu na spacer bladym świtem, gdy spowite w ciszy i porannej śreżodze domy pomagają wyobrazić sobie, jak niegdyś wyglądało Podhale. Świetną ku temu okazją jest też odbywające się co roku we wrześniu Święto ulicy Kościeliskiej.

Zobacz Też

Swieto Ulicy Kościeliskiej - rysunek Jana Karpiela-Bułecki
Rysunek Jana Karpiela-Bułecki na okoliczność Święta Ulicy Kościeliskiej

Coroczne miejsce obchodów także nie jest przypadkowe. Polana przed Jatą „Ciotki Bułeckuli”, czyli Zofii Karpiel-Bułecki to wyjątkowe miejsce spotkań, którego właścicielka jest legendarną postacią podhalańskiej kultury.

Dołącz do dyskusji

Dodaj Odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

WordPress Zakopane: bystrzan.spaceSklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl

Realizacja: montinea | marketing & graphic design Strony: Wydarzenia & Mapy Wszelkie prawa zastrzeżone © Paul Bystrzan 2021 - Paul Bystrzan

Przewiń Do Góry