Teraz Czytasz
UrbaMistyka
05 sierpnia - 05 listopada 2023

UrbaMistyka

Iga Kaczmarczyk
Urbamistyka wystawa sztuka miejska w Zakopanem - Muzeum Tatrzańskie

Ta wystawa pozwala spojrzeć na Zakopane jak na miasto, które nie tylko staje się materią sztuki, ale też wystawą samą w sobie. Zobaczymy na niej jak historia zderza się z miejską tkanką i góralską tradycją, ale też odkryjemy sposób w jaki przeszłość splata się z przyszłością. Wernisaż odbędzie się 5 sierpnia.

W ramach wielowątkowej wystawy Muzeum Tatrzańskie pokaże realizacje zarówno zakopiańskich twórczyń i twórców, ale też innych, polskich artystek i artystów współtworzących pejzaż nowoczesnego Zakopanego od czasów słusznie minionych do dnia dzisiejszego.

Program wernisażu w sobotę 5 sierpnia (wstęp wolny):

17:00 – Otwarcie pierwszej części wystawy w Galerii Sztuki w willi Oksza (ul. Zamoyskiego 25), następnie przejście na drugą część wystawy.

18:00 – Otwarcie drugiej części wystawy w Galerii Władysława Hasiora (ul. Jagiellońska 18 b), następnie przejście na otwarcie pokazu prac Małgorzaty Mirgi-Tas.

20:00 – Otwarcie pokazu prac Małgorzaty Mirgi-Tasna Domu Handlowym Granit (ul. Kościuszki 3)

Na wystawie zobaczymy projekty, modele pomników, rzeźbę, ceramikę, kilimy, meble, filmy i materiały Polskiej Kroniki Filmowej oraz szereg fotografii, rysunków i projektów dokumentujących zmieniające się miasto. Kontekst wystawy dopowiadają realizacje przedwojennych artystów przecierających szlak modernistycznej i nowozakopiańskiej estetyki, jak i dzieła współczesne, Małgorzaty Mirgi-Tas, Marii Lobody, Pauliny Ołowskiej, Daniela Rumiancewa, Pauliny Włostowskiej i Pawła Olszczyńskiego. Wystawa nie będzie ograniczona tylko do muzealnych przestrzeni. Przyjrzymy się całemu miastu jako jednej wielkiej sali wystawowej, na której przeplatają się różne wątki i narracje. Spojrzenie na miasto z tej perspektywy, może być zaskakujące, gdyż swój ślad w przestrzeni Zakopanego pozostawili m.in. tak wyjątkowi artyści jak Antoni Kenar, Barbara i Tadeusz Brzozowscy, jak też i wychowankowie zakopiańskiego Liceum Technik Plastycznych: Grzegorz Pecuch, Władysław Hasior oraz inni twórcy cieszący się ogólnopolską renomą, jak Bolesław Książek czy Gabriel Rechowicz.

Chociaż jasne jest, że sztuka w Zakopanem nie skończyła się wraz z rokiem 1939, to większość opracowań tę właśnie datę przyjmuje jako koniec pewnej epoki. Najnowsza ekspozycja Muzeum Tatrzańskiego pokazuje, iż artyści i artystki działali tu zarówno w trakcie trwania wojny, jak i po niej, projektując m.in. meble i pamiątki, ale też jak Anna Górska albo Jan Seweryn Sokołowski realizując duże zamówienia do obiektów użyteczności publicznej. Najwięcej artystycznych realizacji wiąże się z czasem PRL-u. Stolica Tatr kreowana była wtedy na egalitarny kurort, centrum sportów zimowych, ale też i salon towarzyski.

Artystki i artyści: Władysław Hasior, Karol Kłosowski, Anna Górska, Maria Bujakowa, Jan Seweryn Sokołowski, Antoni Kenar,  Kazimierz Fajkosz, Ewa Fajkosz, Andrzej Gałek, Henryk Burzec, Paweł Szczerba, Józef Różyski, Krystyna Tołłoczko-Różyska, Ryszard Orski, Józef Kulon, Grzegorz Pecuch, Leon Chwistek, Tadeusz Brzozowski, Antoni Rząsa, Barbara Gawdzik-Brzozowska, Maria Veltuzen, Janusz Bielski, Tadeusz Rolke, Jerzy Popielak uczniowie i uczennice Szkoły Koronkarskiej i Liceum Technik Plastycznych, pracownice i pracowniczki Zakopiańskie Warsztaty Wzorcowe.

Artystki i artyści współcześni: Paulina Ołowska, Małgorzata Mirga-Tas, Maria Loboda, Daniel Rumiancew, Paweł Olszczyński, Paulina Włostowska.

Zobacz Też
Restauracja Widok - hotel harnas

Kuratorki: Julita Dembowska, Ania Batko

UrbaMistyka. Sztuka w Zakopanem jest kontynuacją opowieści o sztuce zakopiańskiej, którą podjęła wystawa Made in Zakopane, prezentująca zakopiańskie rzemiosło artystyczne od II połowy XIX do II wojny światowej. Wystawa potrwa od 5 sierpnia do 5 listopada 2023 w Galerii Sztuki w willi Oksza, ul. Zamoyskiego 25 oraz Galerii Władysława Hasiora, ul. Jagiellońska 18 b

Dołącz do dyskusji

Dodaj Odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Przewiń Do Góry