Urodzinowo w Okszy

Spotkanie z okazji urodzin Wandy Gentil-Tippenhauer odbędzie się w sobotę 13 stycznia o godzinie 17:00 w Galeria Sztuki w willi Oksza, ul. Zamoyskiego 25.

To będzie świetna okazja, by przypomnieć barwną postać, wyjątkową artystkę, która uwielbiała Tarty. W czasie spotkania z Zofią Radwańską przyjrzymy się obrazom Wandy Gentil-Tippenhauer prezentowanym na wystawie stałej i czasowej w Galerii Sztuki w willi Oksza. W drugiej części wieczoru Wojciech Szatkowski opowie o niezwykłym życiu „Rudej Wandy”. Wydarzenie towarzyszy wystawie „Urzeczeni. Tradycyjny pejzaż tatrzański”. Wstęp wolny.

Wanda Gentil-Tippenhauer (ur. 1899 Port-au-Prince, zm. 1965 Zakopane) – uczyła się w Szwajcarii oraz w Niemczech. Podczas I Wojny Światowej studiowała na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W Zakopanem pojawiła się w latach 20-tych XX wieku. Wystawiała od 1921 roku, najczęściej malowała akwarele o motywach tatrzańskich, uprawiała również malarstwo olejne oraz malowała na szkle. Zajmowała się także aranżacją wystaw sztuki podhalańskiej. Wspólnie ze Stanisławem Zielińskim napisała książkę „W stronę Pysznej”.

Autor(ka):