Teraz Czytasz
VI Bieg Hasiora!
14 maja 2023

VI Bieg Hasiora!

Iga Kaczmarczyk

VI Bieg Hasiora, organizowany przez Muzeum Tatrzańskie, odbędzie się 14 maja. Jest już możliwość zapisania się na listę startową.

Bieg Hasiora, który Muzeum Tatrzańskie we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji organizuje już po raz szósty, upamiętnia sportową naturę Władysława Hasiora. Inspiracją dla organizacji wydarzenia była lektura pamiętników artysty, a inicjatywa poprowadzenia biegu na dystansie 3 km w tym roku wymuszona została sytuacją remontową w Kuźnicach. Po lekturze dzienników artysty okazało się jednak, że miał on znakomite osiągnięcia także na tym dystansie. Udział w biegu na tak krótkim dystansie zachęca do sprawdzenia własnych sił a charakter trasy poprowadzonej prawie cały czas w dół umożliwia ustanowienie wielu rekordów, tych życiowych i indywidualnych. Bieg odbędzie się w niedzielę, 14 maja, o godzinie 9.00. Start zawodników został zaplanowany w okolicy skrzyżowania ulic Przewodników Tatrzańskich i Karłowicza, meta będzie zlokalizowana w Galerii Hasiora przy ulicy Jagiellońskiej 18b.

Link do zapisów: TUTAJ. Opłata startowa za udział w biegu wynosi: 

  • dla zapisanych i opłaconych zawodników do 11 maja  – 50 zł
  • dla młodzieży szkolnej i studentów (na podstawie legitymacji szkolnej bądź studenckiej) – 40 zł, opłata w biurze zawodów jest taka sama jak dla pozostałych uczestników biegu
  • wszystkie opłaty uiszczone w biurze zawodów 13 i 14 maja – 70 zł

Regulamin biegu znajduje się TUTAJ. Trasa: ul. Przewodników Tatrzańskich i Karłowicza w okolicach skrzyżowania – bieg w dół Przewodników Tatrzańskich – skręt w prawo bieg prosto ul. Droga na Bystre – skręt w lewo w Bulwary Słowackiego – skręt w prawo ul. Władysława Broniewskiego – skręt w lewo w Bulwary Słowackiego – prosto w ul. Jagiellońską – skręt w lewo przed Galerię Władysława Hasiora META

WŁADYSŁAW HASIOR – AKADEMICKI REKORDZISTA POLSKI W LEKKIEJ ATLETYCE

Władysław Hasior urodzony w 1928 roku w Nowym Sączu, był jednym z najwybitniejszych polskich artystów XX wieku, określany często pionierem pop-artu oraz sztuki asamblażu. Po pierwszym etapie edukacji w Państwowym Liceum Technik Plastycznych w Zakopanem, kontynuował naukę na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Podczas studiów artysta oprócz rozwijania umiejętności artystycznych, pielęgnowania zwłaszcza warsztatu rzeźbiarskiego, dbał również o rozwój formy sportowej. Po otrzymaniu stypendium francuskiego Ministerstwa Kultury artysta udał się do Paryża, między innymi do pracowni Ossipa Zadkina, przy okazji zwiedzając także inne miejsca w Europie. Po powrocie do kraju pojawiły się pierwsze indywidualne wystawy Hasiora realizowane w różnych miejscach w Polsce, kompozycje plenerowe, pomniki, wtedy też miały miejsce pierwsze wystawy zagraniczne. Artysta zmarł w 1999 roku, ale do dziś Muzeum Tatrzańskie prezentuje ponad 200 prac Hasiora w salach ekspozycyjnych w jego autorskiej galerii, a jego dzieła oglądać można również w wielu innych muzeach i galeriach polskich i zagranicznych.

Zobacz Też
13 - 27 kwietnia 2024
Koncerty Mr. Cone

Proszę przyjąć moje sprawozdanie o wykonaniu mojego zobowiązania, które podjąłem z okazji otrzymania legitymacji ZMP (…), że zdobędę w tym sezonie najlepszy czas w biegu na 5000 m, a tym samym zdobędę dla sportu ASP tytuł Akademickiego Mistrza Polski.

Sprawozdanie: podjęte zobowiązanie wykonałem nie tylko na dystansie 5000 m, ale również na dystansie 3000 m. Czasy uzyskane na tych dystansach są nowymi akademickimi rekordami Polski. Wraz z tym sprawozdaniem zgłaszam moje nowe zobowiązanie. Dla uczczenia święta 22 lipca i I rocznicy naszej Konstytucji oraz z okazji Światowego Kongresu Studentów w Warszawie zobowiązuję się jeszcze raz w tym sezonie ustanowić nowy akademicki rekord Polski na dystansie 5000 m i 3000 m – pisał Władysław Hasior na kartach dziennika w 1953 roku. Postawione zobowiązanie udało się zrealizować artyście w dwóch kolejnych latach, a najlepsze czasy, które uzyskał na planowanych dystansach to: 15’34” na 5000 m oraz 8’46” na 3000 m. Wyniki te osiągnął w sezonie 1952 oraz 1953. Jak wynika z notatek prowadzonych rzetelnie przez Hasiora były to lata studiów artysty i jego najintensywniejsze sezony biegowe. (za muzeumtatrzanskie.pl)

Dołącz do dyskusji

Dodaj Odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Przewiń Do Góry