W stronę nieba

„W stronę nieba” 20 lat malarstwa na szkle Marty Walczak Stasiowskiej to najnowsza wystawa czasowa, którą można podziwiać w Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór od 21 stycznia do 25 marca.

Marta Walczak Stasiowska, urodzona w Zakopanem, jest córką Zofii Walczak zd. Zych i Zdzisława Walczaka – laureata nagrody im. Oskara Kolberga. Malowała już jako dziecko, a na poważnie malarstwem na szkle zajęła się w 2000 roku. Zawodowo pracowała jako pielęgniarka oddziałowa na oddziale neonatologicznym w zakopiańskim szpitalu. Przez pewien czas prowadziła w domu krótkoterminową rodzinę zastępczą dla pozostawionych noworodków. Czuwanie przy włączonym świetle było łatwiejsze, gdy nocne godziny wypełniało malowanie. Oprócz malarstwa na szkle zajmuje się fotografią i hafciarstwem. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych..

Jej obrazy na szkle mają tradycyjną formę: malowane często na czarnym tle, z tradycyjnymi motywami i czytelną jednoznaczną kolorystyką, są uznawane za „najbardziej góralskie” spośród aktualnie malowanych na Podhalu. Ulubionym motywem Artystki jest Matka Boska. Maluje także anioły, postacie świętych i scenki rodzajowe. Barwne postacie zbójników, pasterek, muzykantów tworzą bajkowy świat pełen radości i ciepła. Żaden z twórców zakopiańskich nie ma tak charakterystycznego stylu malowania, który w pewnym stopniu jest kontynuacją malarstwa ojca – Zdzisława Walczaka. Przez znawców malarstwa na szkle, Marta Walczak Stasiowska jest uważana za najbardziej tradycyjnie malującą artystkę Podhala, podtrzymującą dawne tradycje malowania na szkle.

Marta Walczak Stasiowska może poszczycić się znacznymi osiągnięciami. Swe prace pokazała na 28 wystawach indywidualnych w kraju i zagranicą oraz 118 wystawach zbiorowych. Obrazy pani Marty posiadają następujące muzea w Polsce: Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Muzeum Miejskie w Tychach oraz Muzeum Śląskie w Katowicach. Artystka bardzo chętnie prowadzi zajęcia z dziećmi i młodzieżą, a także z osobami dorosłymi w postaci warsztatów oraz zielonych szkół. Często bierze udział w akcjach charytatywnych, zwłaszcza na rzecz dzieci. Otrzymała liczne wyróżnienia i nagrody, w tym: Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2014), Dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne zasługi w upowszechnianiu kultury ludowej (2017), Doroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie twórczości ludowej (2018), Doroczna Nagroda Burmistrza Zakopanego (2020), Nagroda „Marka Tatrzańska” (2022).

Autor(ka):