Teraz Czytasz
W stronę nieba
21 stycznia - 25 marca 2023

W stronę nieba

Iga Kaczmarczyk

„W stronę nieba” 20 lat malarstwa na szkle Marty Walczak Stasiowskiej to najnowsza wystawa czasowa, którą można podziwiać w Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór od 21 stycznia do 25 marca.

Marta Walczak Stasiowska, urodzona w Zakopanem, jest córką Zofii Walczak zd. Zych i Zdzisława Walczaka – laureata nagrody im. Oskara Kolberga. Malowała już jako dziecko, a na poważnie malarstwem na szkle zajęła się w 2000 roku. Zawodowo pracowała jako pielęgniarka oddziałowa na oddziale neonatologicznym w zakopiańskim szpitalu. Przez pewien czas prowadziła w domu krótkoterminową rodzinę zastępczą dla pozostawionych noworodków. Czuwanie przy włączonym świetle było łatwiejsze, gdy nocne godziny wypełniało malowanie. Oprócz malarstwa na szkle zajmuje się fotografią i hafciarstwem. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych..

Jej obrazy na szkle mają tradycyjną formę: malowane często na czarnym tle, z tradycyjnymi motywami i czytelną jednoznaczną kolorystyką, są uznawane za „najbardziej góralskie” spośród aktualnie malowanych na Podhalu. Ulubionym motywem Artystki jest Matka Boska. Maluje także anioły, postacie świętych i scenki rodzajowe. Barwne postacie zbójników, pasterek, muzykantów tworzą bajkowy świat pełen radości i ciepła. Żaden z twórców zakopiańskich nie ma tak charakterystycznego stylu malowania, który w pewnym stopniu jest kontynuacją malarstwa ojca – Zdzisława Walczaka. Przez znawców malarstwa na szkle, Marta Walczak Stasiowska jest uważana za najbardziej tradycyjnie malującą artystkę Podhala, podtrzymującą dawne tradycje malowania na szkle.

Zobacz Też
Artysta malarz i rzeźbiarz Jan Wałach w swojej pracowni w Istebnej. (NAC)

Marta Walczak Stasiowska może poszczycić się znacznymi osiągnięciami. Swe prace pokazała na 28 wystawach indywidualnych w kraju i zagranicą oraz 118 wystawach zbiorowych. Obrazy pani Marty posiadają następujące muzea w Polsce: Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Muzeum Miejskie w Tychach oraz Muzeum Śląskie w Katowicach. Artystka bardzo chętnie prowadzi zajęcia z dziećmi i młodzieżą, a także z osobami dorosłymi w postaci warsztatów oraz zielonych szkół. Często bierze udział w akcjach charytatywnych, zwłaszcza na rzecz dzieci. Otrzymała liczne wyróżnienia i nagrody, w tym: Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2014), Dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne zasługi w upowszechnianiu kultury ludowej (2017), Doroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie twórczości ludowej (2018), Doroczna Nagroda Burmistrza Zakopanego (2020), Nagroda „Marka Tatrzańska” (2022).

Dołącz do dyskusji

Dodaj Odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Przewiń Do Góry