Teraz Czytasz
Wernisaż wystawy „Ikona”
27 stycznia - 18 marca 2023

Wernisaż wystawy „Ikona”

Iga Kaczmarczyk
Wernisaż wystawy "Ikona"

Na wystawie „Ikona” w Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego zaprezentowane zostaną ikony wraz z zarysem historycznym z Muzeum Ikon w Supraślu – Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku oraz współczesne ikony autorstwa krakowskiej Grupy Lumen. Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 27 stycznia, o godzinie 17.00.

Sala A: 64 Ikony z Muzeum Ikon w Supraślu – Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
Wizerunki Chrystusa, Matki Bożej, świętych, a także kompozycje zawierające przedstawienia świąt oraz inne wątki zaczerpnięte z kart Pisma Świętego stanowią przypomnienie, że ikona zawiera treści teologiczne i prawdy wiary ważne dla chrześcijan. Językiem ikonografii pozostaje symbolika. Wyraża to stwierdzenie mówiące o tym, że ikony się „pisze”, należy interpretować nie w kontekście techniki wykonania, a raczej treści, jakie ikonograf w niej „zapisuje”, a kontemplujący dzieło, modlący się, „odczytuje”. Nade wszystko ikona pozostaje spotkaniem z rzeczywistością przemienioną, jest „oknem ku wieczności”, dzięki któremu mamy więź i poczucie żywej obecności świętych z Chrystusem i Matką Bożą. Muzeum Ikon w kolekcji posiada ponad 1700 ikon i zabytków sztuki cerkiewnej. W Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hrabiego Zamoyskiego prezentowanych jest kilkadziesiąt zabytków z tych bogatych zbiorów.

Sala B: 35 Ikon Grupy Krakowskiej Lumen
Grupę tworzy kilkadziesiąt osób, wywodzących się z prowadzonych przez Chrześcijańskie Stowarzyszenie Twórców Sztuki Sakralnej Ecclesia, warsztatów artystycznych, których wspólną pasją jest sztuka sakralna. Są zafascynowani przede wszystkim pięknem ikony i tą fascynacją dzielą się z innymi. W otaczający świat chcą wnosić dobro, prawdę i piękno, aby w ten sposób dawać świadectwo swojej wiary.

Kuratorki wystawy: Anna Motowicka, Lidia Rosińska-Podleśny.

Zobacz Też

Wystawę można zobaczyć w Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego, ul. Krupówki 41, od 28 stycznia do 18 marca.

Fot. Facebook/Miejska Galeria Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego w Zakopanem
Dołącz do dyskusji

Dodaj Odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Przewiń Do Góry