Wernisaż wystawy malarstwa i grafiki Anny Schumacher „Gabinety osobliwości. Kolekcja uczuć”

Już w piątek, 8 listopada 2024 roku o godzinie 17:00 w Miejskiej Galerii Sztuki im. hrabiego Władysława Zamoyskiego w Zakopanem odbędzie się wernisaż najnowszej wystawy malarstwa i grafiki autorstwa zakopiańskiej artystki Anny Schumacher zatytułowana „Gabinety osobliwości. Kolekcja uczuć”.

Anna Schumacher – ur. w 1975 r. – malarka, ilustratorka. Ukończyła studia na Wydziale Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz w 2001 r. studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a w 2022 r. obroniła doktorat na Uniwersytecie Technologiczno- Humanistycznym w Radomiu. Od 2003 r. należy do ZPAP o/zakopiański. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, collagem, grafiką – litografią, ilustracją prasową i książkową. W latach 2000-2024 miała czterdzieści siedem indywidualnych wystaw malarstwa i grafiki (Polska, Słowacja, Czechy, Niemcy), brała udział w licznych wystawach zbiorowych malarstwa, grafiki, rysunku, plenerach i sympozjach artystycznych w kraju i za granicą (Francja, Dania, Słowacja, Czechy, Niemcy, Włochy). Jej obrazy, grafiki i ilustracje znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce, Słowacji, Czechach, Kanadzie, Niemczech, Australii, USA i Wielkiej Brytanii. Mieszka i pracuje w Zakopanem.

„(…) Niebieski jest istotą tego, co dane jest człowiekowi i jemu właściwe. Niebieskość jest zwierciadłem wnętrza człowieka i w dwójnasób podstawą jego istoty. W niebieskim kolorze jak w żadnym innym – można poznać siebie – w urzeczeniu i zatraceniu”
Jan Baleka, Praha 1999

„Bohaterami najnowszych Gabinetów Osobliwości uczyniłam wybrane, ważne przedmioty, a także emocje i fantastyczne ich wyobrażenia, tworząc własną malarską Kunstkamerę. W pracy malarskiej starałam się pokazać pewien uniwersalizm, a jednocześnie w formie dużych, niekiedy „szorstko” potraktowanych płócien podjęłam próbę ujęcia wielu interesujących mnie wątków, ujarzmienia ich, scalenia w obszarze jednego cyklu. Treści malarskie z zamierzenia mają przenikać się, przeplatać czy wręcz nakłaniać widza do dalszego zastanowienia się. Cykl ten stał się również dowodem na własne, coraz bardziej ekspresyjne i dojrzałe artystycznie poszukiwania, przekraczania znanych granic i wcześniej nieodkrytych w mojej twórczości właściwości technicznych. Niezwykle ważna była dla mnie praca malarska z postawionym pytaniem „co dalej?”, gdzie może mnie zawieźć twórcza intuicja i ciągle niezaspokojona ciekawość poznania samej siebie. Malując, eksperymentowałam z fizycznymi właściwościami podłoża – nieograniczonego formatem drewnianego blejtramu. Wykorzystanie doświadczenia malarstwa studyjnego, oraz sięgnięcie po odmienne zastosowanie znanych mi mediów i połączenie ich w nową jakość, a także radykalny dobór kolorystyki wraz z jej konsekwentnym ograniczeniem – wydały mi się absolutnie konieczne do realizacji tego – wyjątkowego dla mnie cyklu obrazów. Cały cykl jest również wynikiem moich badań nad historią kolekcjonowania – w tym w formie gabinetów osobliwości oraz zagadnieniem znaczenia i historii koloru niebieskiego w sztuce i kulturze europejskiej.”
Anna Schumacher

Autor(ka):

Może też Cię zainteresuje: