Wernisaż wystawy „W bliskości. Kosmos”

Kolejna, czwarta już wystawa z cyklu „Lekcje w kolekcji” zostanie otwarta już w najbliższą sobotę w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem! Po wystawie „Triumf w czasie”, „Barwy Spisza” oraz w „W gorsecie” teraz czas na wystawę „W bliskości. Kosmos”, na której artystka Małgorzata Markiewicz w przestrzeni Galerii Władysława Hasiora opowie o autorskiej interpretacji elementów ubioru górali.

Jak mówi sama artystka:
Strój góralski pasterzy widzę jako przenośny dom dźwigany na plecach, bowiem ubiór musiał pełnić wiele funkcji podczas wypasu owiec na halach. Dlatego też inspiracją stały się znajdujące się w kolekcji Muzeum Tatrzańskiego [m.in.] kapelusze z czarnego filcu nasączone łojem (…) Zgrzebne, codzienne ubrania dużo nam mówią pod warunkiem, że będziemy cierpliwi.

Wystawa przygotowana przez Małgorzatę Markiewicz jest procesem twórczym, w którym brały udział także lokalne rzemieślniczki oraz inni artyści. Inspirowana tym, co naturalne, organiczne stała się przestrzenią wspólnej pracy i spotkań.

Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę, 15 czerwca o godzinie 18:00 w Galerii Władysława Hasiora w przy ulicy Jagiellońskiej 18b w Zakopanem. Wstęp na wernisaż jest bezpłatny. Wystawę będzie można oglądać do 15 września 2024 roku.

Autor(ka):