Teraz Czytasz
Willa Konstantynówka – miejsce z artystyczną tradycją

Willa Konstantynówka – miejsce z artystyczną tradycją

Izabela Bek
Willa Konstantynówka -miejsce z artystyczną tradycją

Przy ulicy Jagiellońskiej, nieco ponad Dworcem Kolejowym i niemal naprzeciw Aqua Parku Zakopane, stoi jedna z najbardziej zjawiskowych willi w Zakopanem – Konstantynówka. Warto zwrócić na nią uwagę podczas jednego ze spacerów, bo to miejsce z barwną historią. 

Konstantynówkę zbudowano w 1900 roku, dla Anieli Zagórskiej – kuzynki Józefa Korzeniowskiego, czyli pisarza znanego na całym świecie pod nazwiskiem Joseph Conrad. Tu zresztą autor przebywał przez kilka miesięcy w 1914 roku, podbudowując się na zdrowiu i pracując nad „Smugą cienia”. W artystycznym domu Anieli bywali także Witkacy, Józef Piłsudski, Stefan Żeromski, czy Tymon Niesiołowski. Ten ostatni urządził w willi swoją pracownię malarską.

Autorem projektu Konstantynówki jest Stanisław Witkiewicz. Ten drewniany dom o dwóch kondygnacjach, spadzistym dachu i charakterystycznych ludowych rzeźbieniach na balustradach balkonów, to jeden z najlepiej zachowanych przykładów architektury zakopiańskiej w miasteczku. Jego właścicielce, zakopiance z wyboru, marzyło się miejsce pełne przestrzeni, światła i regionalnych akcentów. Takie, w którym można równie intensywnie się bawić, co pracować. Zagórska bowiem była wziętą tłumaczką języka angielskiego i to jej zawdzięczamy większość przekładów książek Conrada.

Dziś na parterze willi mieści się zdobywająca liczne laury kulinarne Restauracja Zakopiańska, a na piętrze znajdują się komfortowe apartamenty do wynajęcia. Tym samym tradycja domu otwartego trwa do dziś, a w Konstantynówce wciąż pojawiają się czołowi pisarze, aktorzy, muzycy czy politycy.

Dołącz do dyskusji

Dodaj Odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Przewiń Do Góry