Teraz Czytasz
Władysław Werner. Fotograf Tatr i Zakopanego
16 grudnia 2022 - 02 kwietnia 2023

Władysław Werner. Fotograf Tatr i Zakopanego

Władysław Werner fotograf Tatr i Zakopanego

Przez trzy dekady Władysław Werner był wiernym i wnikliwym obserwatorem i kronikarzem życia Zakopanego, Tatr i Podtatrza. W czterdziestolecie śmierci i setną rocznicę urodzin (1922–1982) Muzeum Tatrzańskie prezentuje fragment jego działalności fotograficznej.

Werner jest świadkiem próby budowy na Podhalu kolektywizmu w pierwszych latach powojennych, próby tworzenia „socjalizmu z ludzką twarzą” po październiku 1956 roku, świadkiem siermiężnych czasów Władysława Gomułki, wreszcie „małego otwarcia” Polski na zachód za Edwarda Gierka oraz przełomu 1980 i powstania Solidarności. Patrzy na to wszystko z perspektywy lokalnej, gdzie „zwykli ludzie” – górale trudniący się rolnictwem, „robotnicy i inteligencja pracująca” usiłują żyć w warunkach uformowanych przez ideologię, zakazy i nakazy, przez gospodarkę centralnie sterowaną i niechęć do własności prywatnej.

Zapis tych czasów to mozaika składająca się ze zbioru niepoliczonej ilości zdjęć i negatywów, które sam Werner szacował na sto tysięcy. Wystawa pokazuje ledwie ułamek jego twórczości obejmujący dziesięciolecie 1950–1960 i to tylko w aspekcie reporterskim, i tylko dotyczący Zakopanego i najbliższych jego okolic. Autorzy skupili się na próbie ukazania zbiorowego portretu mieszkańców i przyjezdnych, na ich codziennej pracy i wypoczynku na unikatowych fotografiach.

Zobacz Też
Skitouring - trasy z najprzyjemniejszym zjazdem 1

Wystawę można zwiedzać w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego (ul. Krupówki 10) od 16 grudnia do 2 kwietnia 2023. Wernisaż odbędzie się 16 grudnia o godzinie 18:00.

Dołącz do dyskusji

Dodaj Odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

WordPress Zakopane: bystrzan.spaceSklep Narzędzia Ogrodnicze elmal.com.pl

Realizacja: montinea | marketing & graphic design Strony: Wydarzenia & Mapy Wszelkie prawa zastrzeżone © Paul Bystrzan 2021 - Paul Bystrzan

Przewiń Do Góry