Teraz Czytasz
Wojciech Brzega. Talent i praca.
15 czerwca - 02 października 2022

Wojciech Brzega. Talent i praca.

Iga Kaczmarczyk
Wojciech Brzega, wystawa Talent i praca

Wojciech Brzega to pierwszy rodowity góral, który zdobył wyższe wykształcenie artystyczne, bliski współpracownik Stanisława Witkiewicza w pracy nad tworzeniem stylu zakopiańskiego, nauczyciel w Szkole Przemysłu Drzewnego, społecznik i przede wszystkim Artysta. Sam siebie określił jako „typ nowoczesny na tle Podhala”.

Utalentowany, a zarazem niezwykle skromny i pracowity, Brzega łączył w sobie dwa światy – prowadził w Zakopanem zwyczajne, góralskie życie i jednocześnie kształcił się za granicą. Wyższe wykształcenie wśród górali zdobywali ówcześnie tylko ludzie wybitni i niezwykle zdeterminowani! Obyty w świecie, współpracujący i nieraz przyjaźniący się z wybitnymi osobistościami (Witkiewiczem, Orkanem, Tetmajerem, Kasprowiczem czy Żeromskim), Wojciech Brzega zawsze podkreślał swoje góralskie pochodzenie.

Wojciech Brzega, wystawa Talent i praca
Fot. Muzeum Tatrzańskie

Wystawa prezentuje rzeźby, meble i projekty Wojciecha Brzegi, związane z nim fotografie i dokumenty, a także jego dzieła w kościołach i kaplicach. Bogate zbiory własne Muzeum Tatrzańskiego zostały uzupełnione najciekawszymi dziełami ze zbiorów prywatnych oraz obiektami wypożyczonymi z innych placówek oraz podhalańskich parafii.

Zobacz Też
03 października - 17 listopada 2023
Piękno wełną tkane

Wystawę można podziwiać w Galerii Sztuki w wilii Oksza, ul. Zamoyskiego 25 od 15 czerwca do 2 października.

Dołącz do dyskusji

Dodaj Odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Przewiń Do Góry