World Snow Day Zakopane

Weekend 15-16 stycznia 2022 to nie tylko skoki narciarskie! Już po raz jedenasty będziemy świętować wtedy Światowy Dzień Śniegu w Zakopanem – FIS World Snow Day i wszystkie dzieci z pewnością będą się wtedy bawić rewelacyjnie!

Światowy Dzień Śniegu jest częścią Kampanii Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) zatytułowanej „Bring Children to the Snow”, mającej na celu promowanie nie tylko zabawy na śniegu, ale również edukacji związanej ze śniegiem. Jest to niezwykły dzień, podczas którego nasi najmłodsi mogą brać udział w różnego rodzaju zawodach, aktywnościach sportowych, odwiedzać stoiska naukowe oraz po prostu radośnie się bawić.

Sprawdźcie co będzie się działo i zaplanujcie ten weekend jak najlepiej!

15 stycznia (sobota)

Centrum Szkoleń Narciarskich NOSAL, ul. Balzera

 1. 12.00-16.00 darmowa nauka jazdy na nartach zjazdowych oraz snowboardzie.
 2. Rodzinne zawody – podbieg na rakietach śnieżnych i zjazd na nartach/snowboardzie, gdzie startować będą pary uczestników – dziecko (narty/snowboard) oraz starszy członek rodziny – rodzeństwo, tata, mama, dziadek, babcia lub opiekun prawny (rakiety śnieżne). Liczyć się będzie wspólny wynik podbiegu i zjazdu obu osób.
 • 11:00 otwarcie biura przyjmowania zgłoszeń
 • 12:00-12:30 trening przed zawodami na ustawionym slalomie: narty + snowboard
 • 12:30 – oficjalne otwarcie i start zawodów: narty +rakiety
 • 14:30 -15:30 start zawodów: snowboard + rakiety
 • 16:00 uroczysta dekoracja zwycięzców

16 stycznia (niedziela)

Na Górnej Równi Krupowej czeka na Was moc atrakcji od godziny 10.00 do 14.00

 1. Zawody w narciarstwie biegowym, a dla najodważniejszych dzieci specjalnie przygotowany tor przeszkód Cross Country Cross, służący do doskonalenia umiejętności narciarskich
 2. Uczestnicy otrzymają specjalną kartę i wszędzie tam, gdzie będą rozgrywane konkurencje, będą mogli otrzymać znaczek potwierdzający udział w danej konkurencji. Uczestnicy, którzy zbiorą przynajmniej 3 z 4 możliwych znaczków i oddadzą kartę, otrzymają upominki od organizatora.
 3. Śnieżna górka, na której najmłodsi będą mogli zjeżdżać na jabłuszkach po ustawionym torze przeszkód. Nasi zakopiańscy nauczyciele wychowania fizycznego zadbają o to, aby nie zabrakło również innych gier sportowych dla dzieci.
 4. Sekcja edukacyjna, gdzie ratownicy TOPR będą uczyć najmłodszych do czego służy i jak posługiwać się sprzętem lawinowym, przestrzegą przed niebezpieczeństwami w górach jakie niesie za sobą zima, TPN poprzez liczne zabawy i konkursy będzie edukować dzieci na temat różnych gatunków śniegu, opowie skąd się bierze śnieg, dzieci będą mogły wziąć udział w śnieżnym laboratorium, Nadleśnictwo Nowy Targ będzie prowadzić edukację leśną o zimowym życiu zwierząt, a zakopiańska Policja wraz z Komendą Główną Policji z Warszawy będzie edukować dzieci i dorosłych na temat bezpiecznego wypoczynku zimowego. Nie zabraknie również stoiska ekologicznego, na którym pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska będą edukować dzieci na temat proekologicznych zachowań. Wydział Kultury będzie gościł naszego Gościa specjalnego oraz poprowadzi zajęcia plastyczne dla dzieci.
 5. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie wraz z oddziałem terenowym w Zakopanem przeprowadzi akcję honorowego krwiodawstwa. Wszyscy chętni w dniu 16.01.2022 r. będą mogli oddać krew w specjalnym krwiobusie ustawionym przy Górnej Równi Krupowej.
 6. Dodatkowymi atrakcjami będą rzeźby lodowe wyczarowane przez uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara oraz przejażdżki na skuterach śnieżnych (jeśli warunki śniegowe pozwolą).
 7. Dzieci wezmą udział w rozgrzewce z profesjonalnym animatorem, będą uczestniczyć w licznych zabawach i konkursach, a każdy uczestnik aktywności oraz zawodów sportowych otrzyma złoty medal uczestnictwa w Światowym Dniu Śniegu.

Mamy oczywiście nadzieję, że jak na Dzień Śniegu przystało – odpowiednio przyprószy z tej okazji!

Autor(ka):