Wystawa „Fundator – hrabia Władysław Zamoyski”

To dzięki hrabiemu Władysławowi Zamoyskiemu Morskie Oko należy do terenów Polski, a do Zakopanego doprowadzona została kolej oraz pierwsza szosa. Był również fundatorem budynku Bazaru Polskiego przy zakopiańskich Krupówkach, gdzie dzisiaj mieści się Miejska Galeria Sztuki w Zakopanem, w której już 7 czerwca o o godzinie 17:00 zostanie otwarta wystawa „Fundator – hrabia Władysław Zamoyski”. Poświęcona jest ona nie tylko postaci hrabiego, ale również artystom, którzy jako brali udział w pierwszych wystawach organizowanych w przestrzeni Bazaru Polskiego – między innymi Wojciechowi Brzedze, Władysławowi Jarockiemu czy Władysławowi Skoczylasowi. 

Rok 2024 został ogłoszony rokiem Władysława Hrabiego Zamoyskiego, wybitnej postaci związanej z Zakopanem. Hrabia Zamoyski był m.in. fundatorem Bazaru Polskiego – budynku, w którym w 1911 roku powstała przestrzeń wystawiennicza, odbywały się wystawy i wydarzenia kulturalne, a dzisiaj mieści się Miejska Galeria Sztuki. Za sprawą tego niezwykłego projektu wystawienniczego „Fundator – Hrabia Władysław Zamoyski” organizatorzy wystawy opowiedzą nie tylko o znakomitej postaci jaką był Hrabia, ale przede wszystkim przypomną i zaprezentują artystów, którzy brali udział w pierwszych wystawach w przestrzeni wystawienniczej „Bazaru Polskiego”, a którzy bardzo aktywnie działali na polu kulturalnym i mieli niebagatelny wpływ na rozwój wizerunku artystycznego Zakopanego. 

Artyści: Wojciech Brzega, Kazimierz Brzozowski, Adam Chmielowski, Zefiryn Ćwikliński, Stanisław Gałek, Stanisław Gąsienica-Sobczak, Jan Gąsienica-Szostak, Wlastimil Hofman, Władysław Jarocki, Stanisław Kamocki, Karol Kłosowski, Bronisław Kopczyński, Janusz Kotarbiński, Tymon Niesiołowski, Jan Rembowski, Jan Rykała, Władysław Skoczylas, Alfred Terlecki, Bogdan Treter.

Prezentowane na wystawie dzieła sztuki, archiwalia i obiekty pochodzą ze zbiorów: Muzeum im. ks. dr Wł. Łęgi w Grudziądzu, Muzeum Jana Kasprowicza w Zakopanem, Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Muzeum Okręgowego w Lesznie, Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, PAN Biblioteki Kórnickiej w Kórniku, Sanktuarium Najświętszej Rodziny w Zakopanem, Urzędu Miasta Zakopane, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zakopanem i zbiorów prywatnych. 

Organizatorzy: Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego, Zakopiańskie Centrum Kultury
Kuratorka wystawy: Lidia Rosińska-Podleśny

Wystawa trwa od 8 czerwca do 31 sierpnia 2024 roku.
Wernisaż wystawy odbędzie się 7 czerwca (piątek) 2024, godz. 17:00 w Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego w Zakopanem przy ulicy Krupówki 41.

Autor(ka):