Wystawa „Kobiety w chmurach”

W Schronisku w Dolinie Roztoki można zobaczyć wystawę o dwóch niezwykłych kobietach: Wandzie Rutkiewicz i Halinie Krüger-Syrokomskiej oraz ich miłości do gór.

Wystawa-„Kobiety-w-chmurach”-3

Autorką scenariusza jest Anna Kamińska, która napisała biografie obu wybitnych polskich himalaistek. Na wystawie zobaczymy artystyczne zdjęcia Himalajów wykonane przez Wandę Rutkiewicz. Prezentowanym fotogramom towarzyszą cytaty z wypowiedzi bohaterek. Wraz z tatrzańskimi i himalajskimi kadrami opowiadają historię kobiet, które mimo wielu różnic jednoczyła górska pasja.

Wystawa-„Kobiety-w-chmurach”-4

Więcej niż wystawa
– Naszą wystawą o Wandzie i Halinie chcieliśmy przede wszystkim podtrzymać pamięć o tych dwóch wyjątkowych kobietach – wyjaśnia Anna Krupa, gospodarz Roztoki. – Mamy nadzieję, że prezentowane zdjęcia, choćby kadry z Himalajów autorstwa Wandy Rutkiewicz czy reporterskie zdjęcia z tatrzańskich ścieżek, pozostaną na długo w pamięci gości schroniska. Jednocześnie włączamy się w inicjatywę Klubu Sportowego Polskie Himalaje, który zbiera środki na budowę czortenu pod Kanczendzongą (link do zbiórki: https://zrzutka.pl/dbrxdh). Liczymy, że w 2022 roku, w 30. rocznicę śmierci Wandy, w cieniu tego ośmiotysięcznika uda nam się uwiecznić jej postać.

Zdjęcia można oglądać do końca października 2020 r.

Autor(ka):