Wystawa „Tryumf w czasie. Najstarsze ubiory z Podhala”

Interesuje Cię historia tradycji podhalańskiej, a w szczególności dzieje tradycyjnego ubioru? Ciekawi Cię jak wyglądały „luksusowe” ubiory podhalańskie, które zakładane były od święta i przekazywane z pokolenia na pokolenie? Chcesz dowiedzieć się więcej o konserwacji odzieżowych zabytków, której w ostatnich latach poddane były najstarsze ubiory podhalańskie w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego?

Odwiedź koniecznie wystawę „Tryumf w czasie”, na której prezentowanych będzie ponad sto elementów podhalańskiego ubioru tradycyjnego pochodzące przede wszystkim z pierwszej połowy XIX wieku!

Kolekcja podhalańskiego ubioru, przechowywana w Muzeum Tatrzańskim, dokumentuje zmiany zachodzące na przestrzeni wieków w ludowej modzie. Ponad sto zabytków z tego zbioru, uważanych jest za najstarsze zachowane przykłady regionalnej odzieży. Wśród nich znajdują się liczne okazy odświętnej odzieży kobiecej z końca XVIII i pierwszej połowy XIX stulecia, a także niewielka liczba męskich ubiorów i kilka elementów stroju mieszczan z Nowym Targu pochodzących z II połowy XIX w.

Zachowane stroje należały do luksusowej odzieży noszonej od święta, szanowanej i przekazywanej w rodzinie przez pokolenia. Takimi artefaktami zainteresowali się przedstawiciele inteligencji polskiej, przybywający pod koniec XIX w. pod Tatry. W tworzonych przez nich domowych kolekcjach dokumentowali dawną kulturę, ale też tworzoną o niej legendę.

Kolejnym etapem na drodze ich trwania stało się muzeum, gdzie otrzymały status zabytku pociągający za sobą odpowiednie działania. Dziś, ze starannością przechowywane, konserwowane, opisywane, a także udostępniane, jak podpowiada Wisława Szymborska, przetrwały niejeden ludzki byt i „cicho TRYUMFUJĄ W CZASIE”.

Elementy dawnych strojów ludowych w latach 2018-2023 zostały poddane konserwacji, a proces ten sfinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Wystawę będzie można oglądać od 18 maja do 20 października 2024 r. w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego, ul. Krupówki 10.

Autor(ka):

Może też Cię zainteresuje: