Wystawa „W gorsecie”

Chcesz przekonać się na jak tradycyjny strój góralski postrzegany jest przez młodzież uczącą się projektowania ubioru? Czy jego tradycyjne elementy i motywy inspirują ich przy tworzeniu własnych projektów? A może wolą nowoczesne podejście do tradycyjnego ubioru? Przekonaj się o tym na wystawie „W gorsecie”, do której Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem zaprosiło uczennice specjalizacji artystycznej – projektowanie ubioru zakopiańskiego Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem.

„W gorsecie” to wystawa organizowana jako wydarzenie towarzyszące cyklowi wystaw Lekcje z Kolekcji. Wystawa ma charakter edukacyjny i będzie prezentować dzieła stworzone przez uczniów klasy 2 c z PLSP im. A. Kenara w Zakopanem.

Oto co o wystawie mówi Piiotr Pandyra – opiekun artystyczny wystawy:

Ułowiłem te kwiczoły, […] / Za nie w Krakowie zarobię / Na piękny gorsecik tobie.”
Wincenty Reklewski
Pienia wiejskie, Górale

„Nie szata zdobi człowieka” mówi przysłowie. Jednak strój od zawsze był nośnikiem znaczeń. Określa nasze upodobania oraz status społeczny, mówi o przynależności do tej czy innej kultury, subkultury albo regionu. Wystawa „W gorsecie” prezentuje prace inspirowane kobiecym gorsetem góralskim, w całości wykonane przez uczennice drugiej klasy PLSP im. Antoniego Kanara w Zakopanem, specjalizacji artystycznej, projektowanie ubioru. W przywołanym przeze mnie cytacie Wincenta Reklewskiego gorset przedstawiony zostaje jako cenny prezent, to dowód na to, jak ważnym elementem góralskiego stroju był i jest. Początkowo prosty i skromny ubiór, na przestrzeni czasu przechodzi różne zmiany i przybiera rozmaite formy. Ekspozycja prezentuje szeroki wachlarz technik i materiałów z jednej strony głęboko zakorzenionych w tradycji góralskiego rzemiosła z drugiej zachęca do poszukiwania i eksperymentowania we współczesnym projektowaniu.

Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym pięknemu cyklowi wystaw „Lekcje z kolekcji. Ubiory ludowe w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego” i mam nadzieję, że dostarczy zwiedzającym wielu miłych chwil w Zakopanem latem 2024 roku”.

Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek, 6 czerwca 2024 roku o godzinie 16:00 w willi Koliba – filii Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Wstęp wolny.

Wystawę będzie można oglądać od 6 czerwca do 20 października 2024 r., w Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba, ul. Kościeliska 18.

Uczestnicy: Natalia Bienias, Marcelina Bobak, Natasza Cisoń, Dominika Gołębiowska, Oliwia Kobylak, Maria Kolasa, Martyna Laszczyk, Zuzanna Mitana, Joanna Pitoń, Martyna Plewa, Zofia Ziobrowska

Opieka artystyczna: Piotr Pandyra, Anna Koczur