Wystawa wirtualna „T jak Tytus. Opowieść o Królu Tatr”

Wirtualne wystawy to nowy projekt Muzeum Tatrzańskiego. Tym razem przyjrzymy się jednym z najcenniejszych zbiorów zgromadzonych przez samego Tytusa Chałubińskiego.

Wystawa wirtualna prezentuje to, czego na tradycyjnej wystawie nie da się pokazać, np. ze względu na unikatowość eksponatów czy trudności z ich zaprezentowaniem. Dzięki temu bez użycia mikroskopu możemy zobaczyć kolekcję preparatów mikroskopowych mchów wykonanych przez doktora Tytusa Chałubińskiego. Na uwagę zasługuje też prezentowana po raz pierwszy w całości kolekcja skał i minerałów zebrana przez patrona Muzeum Tatrzańskiego.

Przy przeglądaniu fotografii eksponatów warto przyjrzeć się kartom opisowym. Przez ponad 130 lat zebrało się ich naprawdę sporo, a same w sobie są już interesującą ilustracją do kolejnych opracowań kolekcji. Karty pisane są ręką badaczy lub samego Tytusa Chałubińskiego. Na stronie internetowej Muzeum Tatrzańskiego dostępny jest również katalog wystawy z komentarzem specjalistów oraz bajka dla dzieci przybliżająca postać Króla Tatr i fascynujący świat mchów, którym się zajmował.

Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

Wystawę można zobaczyć na stronie www.muzeumtatrzanskie.pl

Autor(ka):