XIX Elektroniczne Zaduszki

W sobotę 18 listopada w Starym Kościółku na Pęksowym Brzyzku odbędzie się autorski koncert w konwencji muzyka – obraz – słowo, nawiązujący do Dnia Zaduszek. Uczci on pamięć ludzi, którzy odeszli, w tym tych, co ukochali góry i w nich na zawsze pozostali.

Ten rok obfituje w wyjątkowe rocznice himalaistów. To 10. rocznica śmierci Macieja Berbeki i Tomasza Kowalskiego, którzy pozostali na Broad Peak, oraz Petera Šperki i Tomasza Dobeša -zastrzelonych przez Talibów pod Nanga Parbat. 10 lat temu wybitny taternik, Włodek Cywiński, zginął w Dolinie Złomisk. W tym roku obchodzimy także 95. rocznicę urodzin Andrzeja Zawady; organizatora pierwszego wejścia zimowego na Mount Everest w 1980 roku i 80. rocznicę urodzin Wandy Rutkiewicz, która jako trzecia kobieta stanęła na Mount Evereście i jako pierwsza na K2 (drugim co do wysokości szczycie świata), a na zawsze pozostała na zboczach Kanczendzongi.

Tłem koncertu będą przeźrocza i filmy prezentujące góry, a muzyce towarzyszyć będzie poezja recytowana przez aktorów Towarzystwa Miłośników Teatru im Heleny Modrzejewskiej w Zakopanem.  Motywem przewodnim natomiast, jak co roku, stanie się refleksyjna muzyka skomponowana i wykonana przez Jerzego „Jurasa” Gruszczyńskiego na instrumentach elektronicznych, wzbogacona instrumentami klasycznymi. Wystąpią:

  • Martyna Kasprzycka – śpiew i wokaliza
  • Kinga Kominko – skrzypce 
  • Maria Tombińska – Hoły – wiolonczela
  • Jerzy „Juras” Gruszczyński – syntezatory
Autor(ka):