Z wizytą powrotną. Pochód górali Jana Rembowskiego

Po blisko stu latach powraca czasowo do Zakopanego panneau dekoracyjne pt. „Pochód górali” Jana Rembowskiego (1879–1923). Monumentalne dzieło było pierwotnie częścią artystycznie zaprojektowanego wnętrza salonu teatralnego w gmachu sanatorium Bronisławy i Kazimierza Dłuskich w Kościelisku.

Pokaz obrazu Rembowskiego w willi „Atma” wzbogacony wybranymi reprodukcjami fotografii z ok. 1910 roku, pozwala przybliżyć zwiedzającym ideę artystycznego wystroju wnętrz początku XX wieku oraz zwrócić uwagę, w jaki sposób sztuka stosowana i design korespondowały ze sztuką zakorzenioną w rodzimej tradycji i kulturze.

W okresie młodopolskim Sanatorium Dłuskich zasłynęło nie tylko jako wzorcowa placówka medyczna stosująca najnowocześniejsze metody walki z gruźlicą, ale także jako „muzeum sztuki swojskiej”, które stało się obowiązkowym punktem wizyty pod Tatrami. Dłuscy zadbali o oryginalny wystrój, włączając sztukę do programu kuracyjnego. Do prac dekoracyjnych zatrudniono uznanych artystów, m.in.: Karola Frycza czy Jana Rembowskiego, mieszkającego wówczas w Zakopanem i leczącego się w zakładzie. Rembowski urządził salon teatralny oraz poprzedzający go przedsionek z klatką schodową. Niestety zachowany gmach utracił artystyczny charakter, a wyposażenie i dekoracje przepadły niemal całkowicie.

Obraz można podziwiać w Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem, ul. Kasprusie 19 przez rok od 15. Marca 2022.

Autor(ka):

Może też Cię zainteresuje: