Zaproszenie na imieniny

Jadwiga Jenerałowa Zamoyska, Patronka Roku 2023 to niezwykła postać, silna kobieta, której największym dziełem była Szkoła Domowej Pracy Kobiet, która w latach 1891-1939 oraz 1945-1950 funkcjonowała w Kuźnicach. Dzień imienin Jadwigi, 15 października, to idealna okazja, by powspominać i dowiedzieć się o niej więcej – spotkanie odbędzie się w dawnym budynku Szkoły, aktualnie Dyrekcji TPN, w Kuźnicach.

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 16:00 w sali na pierwszym piętrze budynku zaaranżowanej na salonik Jadwigi. W planie imienin:

  • spektakl słowno-muzyczny przygotowany w celu uczczenia pamięci Jadwigi
  • prezentacja informacji i opinii o Jubilatce, pochodzące z rozmaitych publikacji i wyboru jej własnych myśli, zawartych w jej książkach: „O pracy”, „O wychowaniu”, „O miłości Ojczyzny”
  • wysłuchamy także autentycznych życzeń uczennic i nauczycielek Szkoły, które składały Jej w Dzień Imienin
  • panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kościelisku, w strojach wzorowanych na fotografiach archiwalnych zaprezentują rozmaite wyroby i prace „uczennic szkoły”, wykonane przez siebie: hafty, stroje, wyroby mleczarskie i masarskie, przetwory, wypieki oraz napoje przygotowane według receptur pochodzących ze Szkoły. Będzie możliwość degustacji i zakupienia wyrobów!
  • o oprawę muzyczną zadba Krzysztof Trebunia-Tutka
Uczennice Domowej Pracy Kobiet ( rocznik 1907-1908)   wraz z Jadwigą Zamoyską – przed „Zakładem” w Kuźnicach; fot. z Archiwum Muzeum Tatrzańskiego