Zawody Telemarkowe 2023

4 marca, czyli dzień przed Światowym Dniem Telemarku, w Białce Tatrzańskiej odbędą się widowiskowe zawody. Telemark jest techniką skrętu narciarskiego z tzw. „wolną piętą” –wiązanie nie trzyma pięty, czego możecie doświadczyć także na biegówkach czy skiturach. Jednak najbardziej wyróżniającym się elementem tej techniki jest wykonywanie przez narciarza charakterystycznego przyklęknięcia podczas każdego skrętu.

Telemark to nie tylko zjazdy i podbiegi na nartach, ale również skoki (stąd lądowanie telemarkiem w skokach narciarskich). Formułą zawodów w Białce będzie telemark klasyczny, gdzie trasa składa się z trzech części: telemarkowego slalomu giganta, zjazdu telemarkowego oraz biegu cross-country:będzie pętla 360 °, skocznia, kilka bramek, a do mety lekki podbieg.

Współczesne narciarstwo telemarkowe wykorzystuje pełną gamę nart zjazdowych, konieczne jest jednak korzystanie z dedykowanych butów, które zginają w śródstopiu oraz specjalnych wiązań mocujących tylko nosek buta. Obecnie telemark, który ma dość długą historię, wraz ze wzrostem zainteresowania narciarstwem pozatrasowym, powraca do łask i zdobywa coraz większą popularność – w Zakopanem znajdziecie już instruktorów telemarku. Może po obejrzeniu tych zawodów zechcecie sami spróbować? Jak mówią telemarkowcy, „Uwolnij piętę, uwolnij umysł”!

Zawody odbędą się na Kotelnicy Białczańskiej na trasie z Jankulakowskiego Wierchu nr 8A. Start planowany jest na godzinę 10.00

Autor(ka):