Zawody Telemarkowe 2024

W Światowy Dzień Telemarku, 2 marca, Białka Tatrzańska po raz kolejny będzie gospodarzem widowiskowych zawodów. Telemark, znany ze swojej charakterystycznej techniki skrętu narciarskiego, przyciąga uwagę dzięki tzw. „wolnej pięcie”, która pozwala na swobodne ruchy, podobne do tych stosowanych przy biegach narciarskich czy skiturach, a najbardziej rozpoznawalnym elementem tej techniki jest charakterystyczne przyklęknięcie wykonane przez narciarza podczas każdego skrętu, które może kojarzyć się z techniką lądowania skoczków narciarskich.

Formuła zawodów organizowanych już po raz siódmy przez Sekcję Telemarku Klubu SN PTT Zakopane 1907 to tradycyjnie telemark klasyczny: przejazd przez bramki, pokonanie skoczni (zeskoku), pętla 360 stopni i podbieg do mety.

Współczesne narciarstwo telemarkowe korzysta z różnorodnych modeli nart zjazdowych, jednak niezbędne są specjalne buty, które umożliwiają zgięcie w śródstopiu, oraz wiązania mocujące jedynie noski butów. Telemark, mający bogatą historię, zyskuje na popularności wraz z rosnącym zainteresowaniem narciarstwem pozatrasowym. Już teraz w Zakopanem można znaleźć instruktorów telemarku. Kto wie, może po obejrzeniu tych zawodów i odkryciu uroku tej techniki, będziecie mieli ochotę sami spróbować? Jak mówią entuzjaści telemarku, „Uwolnij piętę, uwolnij umysł”!

Zawody odbędą się na Kotelnicy Białczańskiej na trasie z Jankulakowskiego Wierchu nr 8A. Start planowany jest na godzinę 10.00

Autor(ka):