Zofia Stryjeńska z wizytą u Karola Szymanowskiego

Jeszcze tylko do końca września w willi „Atma” można zobaczyć trzy obrazy Zofii Stryjeńskiej – najbardziej znanej malarki okresu dwudziestolecia międzywojennego w Polsce.

Stryjeńska swoją sławę zawdzięcza niezwykłemu jak na owe czasy masowemu rozpowszechnianiu jej dzieł za pomocą różnego rodzaju reprodukcji: ekskluzywnych wydawnictw albumowych, tablic szkolnych, kalendarzy, kart pocztowych, premii czekoladowych i opakowań firmy Wedel, reklam i plakatów. Wiele z nich utrwaliło się w świadomości szerokiego grona odbiorców. Bezprecedensowym sukcesem artystki była dekoracja ogromnymi obrazami wnętrza Pawilonu Polskiego na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Przemysłu Artystycznego w Paryżu (1925). Otrzymała tam Grand Prix w czterech działach (malarstwo, plakat, ilustracje, tkaniny) oraz diplôme d’honneur w dziale zabawkarskim.

Stryjeńska tworzyła prawie wyłącznie na papierze, używając farb wodnych. Dzięki temu osiągnęła niemożliwą w malarstwie olejnym „lekkość” przedstawień, charakteryzujących się pewnym prowadzeniem pędzla. Cechą charakterystyczną jej malarstwa jest też „muzyczność” – postaci na jej obrazach „tańczą” w korowodach, parach, czasem samotnie.

Obrazy można oglądać do 30 września w Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma”, ul. Kasprusie 19

Autor(ka):